Odkryj siłę dziecięcej przyjaźni!

Niektórzy z nas wciąż pamiętają długie letnie dni i godziny spędzone z naszymi najbliższymi przyjaciółmi, robiąc błotne ciasta, siedząc na trzepaku i łapiąc biedronki. Jak się okazuje, efekty tych nastoletnich przyjaźni utrzymują się w dorosłym życiu.

„Bycie wybranym [jako przyjaciel] sprawia, że ​​dziecko lub nastolatek czuje się afirmowany, a także poszerza swój horyzont poza wąski świat rodziny – mówi dr Jan Yager, autor książki „Kiedy przyjaźń boli”. Dziecko lub nastolatek mogą zaprzyjaźnić się z kimś o innej rasie, religii, kulturze lub pochodzeniu społeczno-ekonomicznym. Przyjaźnie poza rodzeństwem poszerzają horyzonty dzieci i nastolatków oraz pozwalają oglądać świat inne rodzin.”

I odwrotnie, nieumiejętność nawiązania solidnych przyjaźni może negatywnie wpłynąć na przyszłość dziecka, ponieważ dr Yager zauważa, że ​​dzieci, które spędzają zbyt dużo czasu w samotności, mogą stać się samotnymi nastolatkami i dorosłymi, a nawet zacząć wykazywać oznaki depresji. Naprawdę, żyjemy w świecie połączonym i czy odnosi się ono do skutecznego wypełniania zadań grupowych w liceum lub na studiach, czy zabezpieczania pracy po ukończeniu studiów i możliwości współpracy z kolegami, ważne jest, abyśmy zachęcali nasze dzieci do rozwoju zawierając przyjaźnie.

Oto kilka wskazówek jak to zrobić:

#Naucz dzieci, jak być dobrymi przyjaciółmi.

Naucz swoje dzieci, jak dobrze traktować innych, a nigdy nie będziesz musiał się martwić, że zostaną same. „Dzieci mogą nauczyć się modelować wspaniałe przyjaźnie, kiedy otrzymują narzędzia do empatii” – mówi Natalie Blais, ekspertka od spraw wychowania dzieci. „Moc empatii ma głębokie i trwałe wrażenie na dzieciach, ponieważ nie są one jeszcze naznaczone rozczarowaniem, tak jak dorośli. Dzieci są nieustannie pełne podziwu, jeśli chodzi o emocje, a empatia to doświadczenie, które dzieci muszą opanować.”

#Zachęcaj do szukania dzieci, które potrzebują przyjaciół.

Chociaż telefony komórkowe zastąpiły linie naziemne, a dzieci mogą spędzać więcej czasu na komunikowaniu się ze sobą za pośrednictwem mediów społecznościowych niż twarzą w twarz, niewiele zmieniło się w świecie przyjaźni z dzieciństwa. Na dowolnym placu zabaw w całym kraju możesz znaleźć grupę dzieci szalejących razem i dzieci odrobinę spokojniejszych, bardziej introwertycznych, które bawią się solo. Naucz swoje dziecko zwracać uwagę na samotnych kolegów i koleżanki. Niech spróbują zaangażować je do wspólnej zabawy.

#Zaangażować się.

Jeśli Twoje dziecko jest zamknięte w sobie, ważne jest, abyś wkroczył i pomógł mu nawiązać interakcję z innymi. Kluczem jednak jest nie wypychanie go zbyt daleko poza strefę komfortu. „Wiele lat temu uważano, że dzieci rozwijają swój temperament w wieku 3 lat, ale większość badań pokazuje, że dzieci rodzą się z indywidualnym temperamentem”- wyjaśnia Fritzemeier. „Niektóre z nich będą naturalnie odważne i hałaśliwe, podczas gdy inne mogą być ciche i nieśmiałe. Rodzice, którzy pchają swoje dzieci, by stali się kimś, kim nie są, zwiększają u nich tylko poziom stresu.”

 

DB

Źródło: dailyparent.com

Foto: pixaby.com

Komentarze

Komentarze