Odkryto nowy sposób przewidywania ciężkiego przebiegu koronawirusa. Pomogą 2 testy!

Jak przewidzieć ciężki przebieg koronawirusa? Wystarczy zrobić dwa testy!

Ciężkie zakażenie koronawirusem

Aby ocenić prawdopodobieństwo wystąpienia ciężkiego zakażenia koronawirusem u pacjenta, na początku choroby należy wykonać dwa testy. Mówimy tu o PCR (reakcja łańcuchowa polimerazy, pokazująca obecność genomu czynnika sprawczego choroby) i ELISA (enzymatyczny test immunosorbcyjny lub test przeciwciał).

Naukowcy z University of Science and Arts w prowincji Hubei w Chinach stwierdzili, że pacjenci z ciężkim przebiegiem tej choroby mają późną produkcję przeciwciał, takich jak IgM, które pozwalają organizmowi zwalczać infekcje. Takie przeciwciała są typowe dla pacjentów z koronawirusem, jednak test ujawnia je tylko u 82,2% zakażonych. Reszcie trudniej jest tolerować chorobę i kończą na oddziałach intensywnej terapii.

Czytaj też: Nieoczekiwany produkt pomoże w walce z koronawirusem? Masz go w lodówce!

Należy przeprowadzić dwa testy

Badania wykazały, że ciężki przebieg COVID-19 można przewidzieć, przeprowadzając kolejno dwa testy: wykrywanie obecności infekcji, a następnie przeciwciał przeciwko niej. Odkrycia chińskich badaczy zostały już docenione przez wielu innych światowych naukowców.

„Technika ta cieszy się dużym zainteresowaniem, ale została wykonana na niewielkiej próbie pacjentów, dlatego moim zdaniem konieczne jest szersze badanie możliwości zastosowania testu ELISA do diagnozowania zakażeń wywołanych przez COVID-19” – powiedział starszy badacz z Instytutu X-Vio Uniwersytetu Tiumeńskiego dodając, że takie testy będą najbardziej odpowiednie dla osób starszych.

Wcześniej naukowcy z Cleveland Clinic (USA) stworzyli narzędzie, które pozwala przewidywać i diagnozować zakażenie koronawirusem bez testu. Badacze opracowali internetowy kalkulator, który może przewidzieć prawdopodobieństwo zachorowania na COVID-19.

Narzędzie działa na podstawie danych o konkretnej osobie, w tym:

  • jej wieku
  • płci
  • pochodzenia etnicznego
  • obecności lub braku chorób przewlekłych
  • regionu zamieszkania

Źródło: CNN

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze

Komentarze