Pielęgnacja starszych psów – jak zadbać o psiego seniora?

Każdy miłośnik zwierząt dobrze wie, że przygarniając lub adoptując psa, automatycznie zdobywa się przyjaciela na całe życie. To członek rodziny, o którego należy dbać również na starość. Mieszkasz z psim seniorem? O tym zawsze powinieneś pamiętać!

Pielęgnacja psa zmienia się wraz z etapem jego życia, a więc i z potrzebami jego organizmu. Zupełnie inne podejście należy wykazać do szczenięcia, a inne do starszego czworonoga. Wstępnie możesz poznać wiek psa – jak przeliczyć lata psie na ludzkie? Skorzystaj z ogólnodostępnych tabel, a następnie zadbaj o niego najlepiej, jak potrafisz. Od czego zacząć?

Dieta adekwatna do wieku psa

Wraz z upływem lat zmieniają się również wymagania dietetyczne psa. Im jest on starszy, tym mniej ruchu potrzebuje, a więc i podaż kalorii powinna nieco zmaleć. Najlepiej podawać mu produkty lekkostrawne, o obniżonej zawartości tłuszczu. Bardzo dobrze sprawdzi się połączenie karmy suchej i mokrej. W składzie należy szukać źródeł pełnowartościowego białka, kwasów tłuszczowych Omega-3, witaminy D i witaminy C.

Przeczytaj również: karma hipoalergiczna – czyli jaka?

Ze względu na obniżony apetyt oraz pogorszenie trawienia rekomenduje się posiłki mniej obfite, a częstsze (co najmniej 3 razy dziennie). Dużym błędem, zwłaszcza w przypadku większych ras, jest podawanie takich samych porcji karmy przez całe życie zwierzęcia. Uzupełnieniem psiej diety mogą być jajka, ryż czy odtłuszczony twaróg, nie powinny one jednak stanowić podstawy żywienia.

Legowisko w odpowiednim miejscu

Nie powinno się bez powodu zmieniać miejsca psiego legowiska – to jego oaza bezpieczeństwa i spokoju, która powinna pozostać niezmienna. Niekiedy jednak pojawia się taka potrzeba. Dotyczy ona głównie starszych psów, których legowisko znajduje się na piętrze, a które mają już trudności z pokonywaniem schodów. Może na to nie pozwalać słaby wzrok lub ból stawów.

Zadbaj o bezpieczeństwo swojego psa i przenieś jego legowisko na parter, aby nie musiał on codziennie pokonywać schodów. Adekwatnym miejscem docelowym będzie np. kuchnia, gdzie jest na ogół przez cały czas ciepło. Wpłynie to pozytywnie na stawy psiego seniora. Nie ustawiaj legowiska na przejściu lub w miejscu większych przeciągów. Pies powinien mieć możliwość obserwacji całego pomieszczenia, możesz więc wykorzystać jego kąty.

Nie zapomnij o aktywności ruchowej

Starsze psy mogą zmagać się z wieloma problemami zdrowotnymi, jednak regularny, umiarkowany ruch powinien być stałym elementem ich dnia. Zrezygnuj z powtarzania wymagających sztuczek (np. zmuszających psa do stania na tylnych łapach lub robienia obrotów). Postaw na codzienne spacery, podczas których zabierzesz swojego czworonoga w ciekawe miejsca. Pamiętaj o częstych przerwach, pozwalających na poznawanie terenu.

Niektóre psy bardzo dobrze reagują na pływanie, co odciąża stawy i poprawia ich kondycję. Jeśli pozwala na to pogoda i masz dostęp do bezpiecznego zbiornika wodnego, pozwól swojemu psu popływać.

 


ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Komentarze

Komentarze