Pierwsza zupka dla niemowlaka. Od czego zacząć?

Około szóstego miesiąca życia dziecku przestaje wystarczać mleko. Zdecydowanie jest to czas na wprowadzenie pierwszego posiłku. Rozszerzanie diety niemowlaka zaczynamy od zupek. Jaka ta zupka powinna być? Z czego ją przyrządzić?

Niemowlę nie ma zębów i nie jest przyzwyczajone do gryzienia. Mogłoby się zadławić nawet miękkim kawałkiem ugotowanego warzywa. Z tego względu pierwszym posiłkiem dziecka powinna być zupka o konsystencji papki.

 

Pierwsza zupka dla niemowlaka

Lekarze zalecają, aby pierwszą zupką dla niemowlęcia była marchwianka. Nie jest to nic innego jak rozgotowana i zmiksowana marchewka. Ma ona słodki smak i intensywny kolor, tak więc jest spora szansa, że dziecko chętnie jej spróbuje.

Gdy dziecko nie wykazuje reakcji alergicznych, po kilku dniach można do zupki stopniowo dodawać inne warzywa, takie jak ziemniaki, cukinia, czy też burak. Unikaj jednak warzyw, które mogą powodować wzdęcia i kolki, czyli np. kapusta, por, groszek.

Po kilkunastu dniach, do zupki można zacząć dodawać odrobinę mięsa, np. kurczak, indyk, czy też cielęcina.

Nie zapomnij o dodaniu odrobiny tłuszczu, dzięki czemu dziecko przyswoi witaminy rozpuszczalne w tłuszczach. Wybierz oliwę z oliwek albo masło, natomiast zdecydowanie unikaj margaryny!

 

Źródło: www.pixabay.com

 

Nic na siłę

Może się zdarzyć, że dziecko nie będzie chciało spróbować zupki. Warto wtedy odczekać kilka dni i spróbować znowu, lub też podać papkę zrobioną z innego warzywa.

Jeżeli niemowlę do 7 miesiąca życia będzie odmawiać posiłków, należy się skontaktować z lekarzem. Może się okazać, że będzie trzeba podawać dziecku preparat żelaza, aby uniknąć niedoborów.

 

ZOBACZ TEŻ: Kąpiel noworodka. Jak się do tego zabrać?

 

Źródło: www.mjakmama24.pl

Komentarze

Komentarze