Popularny LEK dla DZIECI został WYCOFANY ze sprzedaży! Sprawdź, czy masz go w domu?

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję – lek przeciw gorączkowy i przeciwbólowy został wycofany ze sprzedaży.

Jak czytamy na stronie producenta Medana Pharma, choć wycofany, to na szczęście w przypadku zażycia, nie wyrządzi wielkich szkód.

 

Przyczyny wycofania

„Przyczyną wycofania jest uzyskanie wyniku poza specyfikacją w zakresie parametru zawartość ibuprofenu.

W w/w serii produktu stwierdzono nieznacznie wyższy poziom substancji czynnej ibuprofen. Wycofanie serii z rynku ma charakter prewencyjny. Wielkość przekroczenia nie stanowi ryzyka przedawkowania dla pacjenta.

Wycofanie dotyczy wyłącznie jednej serii produktu o numerze 031118. Pozostałe serie obecne na rynku spełniają wymogi specyfikacji i są dostępne dla pacjentów.”

 

Lek na…?

Lek, którego sprzedaż została zablokowana to syrop o smaku truskawkowym stosowany w przeziębieniach. Jest to zatem produkt, który szczególnie często podawany jest w okresie jesiennym, czy zmian pogody, jak ma to miejsce obecnie – od upałów do dosyć umiarkowanych temperatur. Dodatkowo to teraz wiele maluchów zaczyna chodzić do żłobka, przedszkola czy szkoły i łatwiej o infekcje. Ten konkretny lek przeznaczony był właśnie dla dzieci. Jak zapisano w ulotce:

 

„to produkt leczniczy w postaci syropu przeznaczony dla dzieci. Stosuje się go w zwalczaniu bólu, gorączki, stanu zapalnego, który towarzyszy np. ząbkowaniu, infekcjom.(…)

obniża gorączkę, działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie.(…)

jest przeznaczony do stosowania u dzieci, młodzieży i osób dorosłych w następujących przypadkach:

gorączka różnego pochodzenia (także w przebiegu zakażeń wirusowych),
bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym da umiarkowanego (także bóle uszu występujące w stanach zapalnych ucha środkowego).”

Zobacz też: Twoje dziecko idzie do ŻŁOBKA lub PRZEDSZKOLA? Przeczytaj, co Cię czeka?

 

Który lek wycofano?

Wycofany produkt to Ibufen dla dzieci FORTE o smaku truskawkowym, 200 mg/5 ml, zawiesina doustna, nr serii: 031118.

ibufen, syrop
Ibufen dla dzieci FORTE

 

Kontakt z producentem

Osoby, które mają w domu taki syrop i podały go swojemu dziecku, bądź też mają inne pytania czy wątpliwości mogą skontaktować się z producentem. Firma Medana Pharma zachęca do bezpośredniego kontaktu, choć – tak jak pisaliśmy – wycofanie leku ma charakter prewencyjny. Mimo to, lepiej się upewnić w przypadku zażycie Ibufenu:

 

„W przypadku zapytań ze strony pacjentów, informacji medycznych udzielamy od poniedziałku do piątku w godz. od 8 do 16 pod nr tel. +48 22 364 61 00. Po tych godzinach informacji udzielamy pod nr telefonu: +48 885 566 100. „

 

fot. pixabay

 

Komentarze

Komentarze