Popularny LEK grozi ŚMIERTELNĄ CHOROBĄ. Podajesz go DZIECKU?

Dzieci, które poddane były leczeniu paracetamolem w pierwszych dwóch latach życia, podlegają występującemu ryzyku zachorowania na astmę w okresie nastoletnim- taka informacja została przekazana podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Oddechowego (ERS). Wydarzenie odbywało się w Paryżu.

Jak ukazują badania naukowców, warianty genów kodujących różne klasy S-transferaz glutationowych (klasy M, P, czy T) mają powiązanie z mnóstwem poważnych chorób (nowotwory, demencja, alergie, choroby neurodegeneracyjne).

Pracownicy z Uniwersytetu w Melbourne prowadzili badania na liczbie 620 dzieci, których stan zdrowia monitorowano od narodzin, aż do ukończenia 18 roku życia. U każdego dziecka stwierdzono podwyższone ryzyko alergii, ze względu na występującą u rodziców lub rodzeństwa chorobę alergiczną. Pielęgniarki na bieżąco dokumentowały dane, które dotyczyły stosowania u dzieci paracetamolu od okresu niemowlęcego do ukończenia 2 roku życia. Kiedy dzieci skończyły 18 lat, pobrano ich krew oraz próbki śliny. Uczestnicy poddani zostali również badaniom diagnostycznym dotyczącym astmy, a także badaniu spirometrycznemu, które miało zweryfikować pojemność płuc oraz jego przepływ. Dzieci, które posiadały wariant (Ile/Ile) genu GSTP1, kodujący transferazę S-glutationową z klasy P, były bardziej narażone na astmę.  Te z nich, które były posiadaczami specyficznego wariantu genu kodującego transferazę S-glutationową z klasy M (GSTM1), a u których częściej stosowano paracetamol, mogły cierpieć na zaburzenia związane z czynnością płuc w okresie nastoletnim.

Jedna z autorek pracy Xin Dai powiedziała: „Nasze badanie dostarcza kolejnych dowodów na to, że stosowanie paracetamolu w dzieciństwie może negatywnie wpływać na zdrowie układu oddechowego u dzieci posiadających pewne predyspozycje genetyczne, a nawet może wpływać na ryzyko rozwoju astmy”. Na koniec dodała, że bez uzyskania dokładniejszych wyników, nie ma mowy o zmianie wytycznych związanych ze stosowaniem paracetamolu u najmłodszych.

Zobacz też: Skandaliczna WPADKA służby zdrowia! Ludzie byli W SZOKU

Źródło: rynekzdrowia.pl

Źródło zdjęcia: pixabay.com

Komentarze

Komentarze