Spodziewasz się nowego członka rodziny? Dowiedz się, jak przygotować dziecko, na pojawienie się rodzeństwa!
Oczekiwanie na dziecko, to czas radości. Jednak, jeżeli jesteśmy już rodzicami, to musimy przygotować nasze pierworodne na tak wielką zmianę. Rodzice obawiają się, czy maluch zaakceptuje siostrzyczkę/braciszka – czy pojawi się zazdrość i walka o względy rodziców.
Jak zatem przygotować pociechę na pojawienie się rodzeństwa?
Jakie mogą być potencjalne reakcje?
Pojawienie się nowej osóbki w naszej rodzinie, jest ekscytujące dla dorosłych jak i dla dzieci. Roczna pociecha, zareaguje inaczej na taką wiadomość, niż dwulatek, pięciolatek czy nastoletnie już dziecko. Dlatego obok radości, pojawiają się obawy. Juniorzy zaczynają się martwić, że rodzeństwo, zabierze uwagę ich rodziców, których do tej pory miał tylko dla siebie.
Noworodek potrzebuje uwagi o każdej porze dnia – zatem niewyspana mama czy tata, mogą nie mieć chęci, bądź sił na zabawy ze starszakiem. Starsze dziecko może czuć się odtrącone, a przez to poczuje niechęć do swojego braciszka czy siostrzyczki.
To może doprowadzić do tego, że starszak będzie ignorował malucha bądź będzie z nim walczył – zacznie go szturchać, gryźć czy podszczypywać. Naturalnie, rodzice nie mogą pozwolić na takie zachowania. Najlepiej, aby zachęcić dziecko do wspólnej opieki nad maluchem, np. poprosić o podanie pieluchy przy przewijaniu, bądź pogłaskanie po główce.
Zazwyczaj starsze już dzieci, reagują z radością, na wieść o powiększającej się rodzinie. Mogą ochoczo brać udział w przygotowaniach jak i opiece nad noworodkiem.
Jak przygotować dziecko?
Przygotowania do adaptacji dziecka w nowej roli, najlepiej zacząć, jak tylko brzuszek zaczyna się zaokrąglać. Możemy wtedy tłumaczyć, że w środku mamy jest dzidziuś, który niedługo będzie razem z innymi domownikami. Można zachęcać malucha do głaskania ciążowego brzucha, bądź do przykładania rączek, aby mogło poczuć ruchy braciszka lub siostrzyczki. Takie zachowania, stanowią fundament w relacji między rodzeństwem.
Aby dodatkowo, wzbudzić w dziecku poczucie miłości, warto opowiadać dziecku, jak to ono było w brzuszku mamy – kochane i wyczekiwane.
Aby dziecku unaocznić zmiany, warto zabrać je na badanie USG. Będzie ono mogło zobaczyć co dzieje się w brzuszku mamy i usłyszeć bicie serduszka nadchodzącego rodzeństwa.
Gdy noworodek będzie już z Wami, nie zapominaj, o czasie tylko dla starszaka. Jeśli maluch śpi w ciągu dnia, staraj się bawić się ze starszym, aby nie czuł się pomijany w tej nowej rzeczywistości. Kiedy rodzina przychodzi w odwiedziny, aby przywitać nowego członka, nie pozwól, aby zachwyty nad bobasem sprawiły, że starsze dziecko poczuje się mniej ważne. Zachęcaj krewnych do zainteresowania się także drugim dzieckiem.
Pamiętaj, że przygotowania do przyjścia na świat nowego członka rodziny, to ogromna zmiana nie tylko dla rodziców, ale także dla starszego rodzeństwa.