Uśmiech proszę! – czyli kiedy uśmiech staje się czymś więcej niż tylko odruchem?

Jedną z rzeczy, na którą rodzice tak długo czekają, jest pierwszy uśmiech ich dziecka. Kiedy ma się to stać? Kiedy uśmiech jest dobrowolny, mający znaczenie społeczne, a przestaje być jedynie odruchem?

 

Co to jest uśmiech społeczny?

Dziecięcy uśmiech towarzyski pojawia się w wyniku zewnętrznego bodźca. Twoje dziecko może reagować na Twoje zachowanie lub na inny ton, którego użyłaś, kiedy się do niego zwracałaś. Dziecko jest w pełni świadome, że się uśmiecha. Chciało i zamierzało to zrobić. To nie tylko drobne konwulsje na twarzy spowodowane odruchem.

Do około 2 miesiąca życia niemowlę uśmiecha się mimowolnie. I choć bardzo chcesz, aby miał on znaczenie społeczne, uśmiechy te są tylko odruchem fizjologicznym. W rzeczywistości, jeśli patrzysz na swoje dziecko podczas snu, wyraźnie zauważysz ten odruch, który będzie od czasu do czasu pojawiał się na krótko na jego buzi.

Kiedy to się dzieje naprawdę

Pierwszy uśmiech dziecka pojawia się najczęściej w wieku 2 miesięcy, chociaż zdarzają się wyjątkowe przypadki, w których występuje już w 3 tygodniu życia. Niemowlęta urodzone przedwcześnie mogą uśmiechnąć się na późniejszym etapie rozwoju.
Jeśli minęły 3 miesiące, a Twoje dziecko wciąż nie uśmiecha się dobrowolnie, może należ skonsultować się z pediatrą. Nie koniecznie oznacza to, że musisz zacząć się martwić. Niektóre dzieci, podobnie jak dorośli, nie mają poczucia humoru. Ale by poczuć się bezpiecznie warto uzyskać profesjonalną opinię.

Znak właściwego rozwoju

Twój pierwszy uśmiech dziecka wskazuje, że świadomie i społecznie stało się świadome swojego najbliższego otoczenia. Zareagowało na coś, co sprawiło, że śmiało się i czuło dobrze. Jest to pozytywna oznaka prawidłowego rozwoju, która daje rodzicom wspaniałe uczucie, gdy w końcu otrzymują informację zwrotną od swojego niemowlęcia.

DB
Źródło: Newbornsplanet.com

Komentarze

Komentarze