8 zaskakujących wartości odżywczych wody kokosowej

Woda kokosowa to przeźroczysty płyn znajdujący się wewnątrz młodego, delikatnego kokosa. To jeden z najbardziej orzeźwiających napojów na świecie, który jest również ceniony ze względu na jego liczne właściwości odżywcze.

Woda z orzechów kokosowych jest słodkim płynem, który składa się z unikalnych substancji chemicznych, takich jak cukry, witaminy, minerały, elektrolity, enzymy, aminokwasy, cytokiny i fitohormony. Zbiera się ją po otwarciu delikatnego, zielonego, zdrowego i nieuszkodzonego kokosa.

kokosowej
Unsplash

Oto 8 korzyści zdrowotnych płynących z picia wody kokosowej:

  1. Woda kokosowa to bardzo orzeźwiający napój, który zaspokoi nawet największe pragnienie. To płyn, który jest wypełniony prostymi cukrami, elektrolitami i minerałami, które skutecznie zwalczają objawy odwodnienia w ludzkim ciele.
  2. Badania naukowe sugerują, że cytokininy (np. kinetyna i trans-zeatyna) w wodzie kokosowej, wykazują znaczące działanie przeciwstarzeniowe, rakotwórcze i przeciwzakrzepowe.
  3. Woda kokosowa jest podawana pacjentom z biegunką w wielu regionach tropikalnych, aby zastąpić utratę płynów i zmniejszyć potrzebę hospitalizacji.
  4. Woda kokosowa składa się z wielu naturalnie występujących bioaktywnych enzymów, takich jak fosfataza kwaśna, katalaza, dehydrogenaza, diastaza, peroksydaza, polimerazy RNA itp. Enzymy te pomagają w trawieniu i metabolizmie.
  5. Mimo bardzo lekkiej konsystencji, woda kokosowa ma proporcjonalnie lepszy skład minerałów, takich jak wapń, żelazo, mangan, magnez i cynk, niż niektóre soki owocowe, np. sok pomarańczowy.
  6. Jest również doskonałym źródłem witamin z grupy B, takich jak ryboflawina, niacyna, tiamina, pirydoksyna i folian.
  7. Woda kokosowa zawiera dużą ilość potasu elektrolitowego. 100 ml wody zawiera 250 mg potasu i 105 mg sodu. Łącznie, elektrolity te pomagają uzupełnić niedobór elektrolitów w organizmie, np. z powodu biegunki.
  8. Ponadto, świeża woda kokosowa zawiera niewielką ilość witaminy C (kwas askorbinowy). Zapewnia około 2,4 mg lub 4% RDA. Witamina C jest rozpuszczalnym w wodzie przeciwutleniaczem.

Czytaj też: 10 produktów spożywczych, które uczynią twoją skórę nieskazitelną

kokosowej
Unsplash

Źródło: Nutrition-and-you.com

Zdjęcia: Unsplash

Komentarze

Komentarze