Badania NIE KŁAMIĄ! Dzieci wychowywane przez OBOJE rodziców SĄ BARDZIEJ…
Najnowsze badania sugerują, że dzieci wychowane przez dwoje rodziców, okazują się mądrzejsze niż te wychowane tylko przez jednego rodzica.
Naukowcy uważają, że przebywanie z obojgiem rodziców od najmłodszych lat, skutkuje większą ilością komórek mózgowych u dziecka.
Wyniki są jednak różne dla obu płci
Chłopcy wychowani przez oboje rodziców mają lepszą pamięć i zdolność uczenia się. Dziewczynki natomiast wykształcają lepszą koordynację ruchową oraz są bardziej towarzyskie. Uważa się, że dzieci wychowywane przez oboje rodziców, obdarzane są większą uwagą i czują większą stabilność, przez co są mniej narażone na problemy emocjonalne we wczesnych latach życia. To w efekcie prowadzi do zwiększonego przyrostu komórek mózgu – u chłopców w szarej materii mózgu, a u dziewczynek w białej materii mózgu.
Czytaj też: TEN czynnik może zwiększać ryzyko AUTYZMU! Uważajcie na…
Badanie
Naukowcy z Hotchkiss Brain Institute na Calgary University w Kanadzie przeprowadzili eksperyment na myszach. Stworzyli grupy z jednym i z dwoma rodzicami. Następnie mierzyli rozwój komórek mózgu od narodzin do dorosłości. Największą ilością komórek mózgowych obdarzone okazały się myszy wychowywane przez dwoje rodziców. Stało się tak dlatego, że jako młode otrzymywały więcej uwagi od rodziców myszy, które wymieniały się w opiece nad dzieckiem.
Dzięki temu „dziecko” z obojgiem rodziców, było mniej narażone na wczesne traumy. To z kolei mogłoby mieć ogromny wpływ na rozwój mózgu w późniejszym okresie życia. Co zdziwiło naukowców to to, że samice myszy wychowane przez oboje rodziców, okazywały się dobrymi „samotnymi matkami”. Sugeruje to, że dobre rodzicielstwo przekazuje się w genach.
„Ku naszemu zaskoczeniu, korzyści wypływające z dualnego rodzicielstwa, były również przekazywane, kiedy obie grupy rozmnożyły się. Nawet, jeśli ich potomstwo zostało wychowane przez jedną samicę. Wynika z tego, że korzyści dualnego rodzicielstwa zostały przekazane następnemu pokoleniu” – powiedział dyrektor Hotchkiss Brain Institute, doktor Samuel Weiss.
Naukowcy stwierdzili, że jeśli w dualnym modelu rodziny u myszy stwierdzono duży pozytywny wpływ na rozwój komórek mózgowych, to możliwe jest, że podobny efekt występuje również u innych ssaków, a nawet u ludzi.
„Nasze najnowsze badania poszerzają naszą dotychczasową wiedzę i sugerują, że wczesne doświadczenia mogą mieć trwały, pozytywny wpływ na funkcjonowanie dorosłego mózgu” – powiedział doktor Weiss.
Czytaj też: Prawda wyszła na jaw! Rodzice mają tendencję do faworyzowania…
Źródło: Psychology Today
Zdjęcia: Unsplash