Czy można przewidzieć rozpad związku na podstawie… Facebooka?

„Wolny”, „w związku”, a może „to skomplikowane”? Okazało się, że media społecznościowe mogą powiedzieć nam o związkach znacznie więcej, niż nam się dotychczas wydawało…

Najnowsze badanie naukowców z Uniwersytetu Cornell pokazuje, że na podstawie struktury sieci kontaktów na Facebooku, dość łatwo można wywnioskować, który z facebookowych znajomych użytkownika jest jego drugą połówką. I, co gorsza, czy ich związek ma szanse na przetrwanie.

Badacze przeanalizowali profile 1,3 miliona użytkowników posiadających od 50 do 20 tysięcy wirtualnych znajomych. Zauważyli związek między pozostawaniem z kimś w relacji uczuciowej, a stopniem wzajemnych powiązań między wspólnymi znajomymi pary. Im mniejszy, tym większe prawdopodobieństwo, że dane osoby znają się wyłącznie przez partnera.

Czytaj też: PEDOFIL wysyłał na Facebooku wiadomości do młodych dziewcząt! Nie zgadniesz, CO im proponował!

Facebooka
Pexels

Na tej podstawie opracowali algorytm, który w 60% pozwolił im trafnie wytypować wybranków serca użytkowników. Dlaczego tylko w 60%? Bo pozostałe 40% relacji miało niewielkie szanse na przetrwanie. Okazało się, że naukowcy nie byli w stanie trafnie odgadnąć tożsamości partnera na podstawie algorytmu w przypadkach, kiedy nad związkiem i tak zawisły już czarne chmury.

Kiedy po dwóch miesiącach uczeni powtórnie sprawdzili sercowe statusy badanych, ze zdumieniem zauważyli, że wiele z tych właśnie par zdążyło już powrócić do stanu wolnego. Późniejsze wyliczenia pokazały, że pary, których nie udało się wykryć metodą analizy dyspersji – są o 50% bardziej niż inne narażone na rozstanie.

No i co? Facebook prawdę ci powie. Także tę brutalną.

Czytaj też: Facebook zgadnie, ile ważysz?

Źródło: NY Times

Zdjęcia: Pexels

Komentarze

Komentarze