Dlaczego dzieci powinny chodzić po drzewach? Będziesz zaskoczony!

Londyńscy naukowcy prowadzili na dzieciach w wieku 9-15 lat długoterminowe badania nad wpływem różnych środowisk naturalnych na rozwój dzieci. Wyniki były zaskakujące, ponieważ okazało się, że lasy mają na dzieci znacznie lepszy wpływ niż rzeki, jeziora czy łąki. Z czego to wynika?

W ramach badań przeprowadzonych przez londyńskich naukowców zweryfikowano wpływ na rozwój dzieci takich środowisk jak: lasy, łąki, rzeki, jak również jeziora. Wyniki okazały się zaskakujące. Badania wykazały, że dzieci, które spędzają dużo czasu w lasach, wykazują dużo lepszą sprawność myślenia, oraz lepsze zdrowie psychiczne w porównaniu do rówieśników spędzających czas w pozostałych środowiskach.

Wpływ drzew na rozwój dzieci

Badania wykazały przede wszystkim, że środowisko naturalne jest ważnym czynnikiem ochronnym dla rozwoju zdolności kognitywnych oraz dla zdrowia psychicznego dzieci. Co ciekawe, nie jest to pierwszy raz, kiedy naukowcy wykazują, że drzewa maja ogromny wpływ na stan naszego umysłu.

Niedawno w podobnych badaniach przeprowadzonych w Danii oraz w USA wykazano, że miejsca zielone w obszarach mieszkalnych znacznie zmniejszają ryzyko wystąpienia problemów natury psychicznej w późniejszym wieku. Co więcej, inne brytyjskie badania wykazały, że dzieci, które mieszkają w zalesionych okolicach, mają zdecydowanie lepszą pamięć przestrzenną.

 

Źródło: PIXABAY.COM

 

Dlaczego drzewa, a nie łąki i jeziora?

Mogłoby się wydawać, że każde środowisko naturalne ma do zaoferowania równie mocne korzyści. Jednakże drzewa i lasy wypadły w badaniach zdecydowanie lepiej niż pozostałe środowiska. Z czego to wynika?

Na chwilę obecną odpowiedź na to pytanie nie jest do końca znana, jednak naukowcy snują pewne domysły.

Jedną z teorii jest to, że w trakcie rozwoju dzieci, neurony w ich mózgu wciąż tworzą nowe połączenia, podobnie jak drzewa, które wypuszczają nowe gałęzie. Być może to właśnie dlatego wskazane jest, aby dzieci chodziły po drzewach?

Druga teoria mówi o tym, że to wzory fraktalne w gałęziach drzew stymulują nasz mózg. Człowiek ma bowiem wrodzony podziw dla takich kształtów. Prawdopodobnie kształty te uspokajają nasze umysły i prowokują mózg do wytwarzania nowych połączeń.

 

ZOBACZ TEŻ: Jak pies i kot wpływają na rozwój dziecka?

 

Źródło: www.polsatnews.pl

 

 

 

Komentarze

Komentarze