Dlaczego kobiety i mężczyźni widzą świat INACZEJ? Odpowiedź kryje się w…

Mężczyźni i kobiety widzą świat inaczej. To nic nowego. Teraz wiemy jednak, że także… dosłownie.

Od dawna wiadomo, że nasze zmysły są zróżnicowane płciowo. Panie na przykład mają czulszy niż płeć brzydka słuch i węch.

Israel Abramov, naukowiec z nowojorskiego Uniwersytetu CUNY wyjaśnia, że…

„Istnieje szeroka literatura, w której wykazano, że statystycznie kobiety cechują się większą wrażliwością na zapachy. Lepiej też je rozróżniają i rozpoznają”.

Teraz Abramov wraz ze swoim zespołem naukowym wziął na warsztat nasze oczy. W ramach badania porównał wzrok kobiet i mężczyzn powyżej 16. roku życia. Cieszyli się oni bardzo dobrym wzrokiem i normalnym widzeniem barwnym.

Czytaj też: Który kolor najbardziej pobudza naszą kreatywność? Odpowiedź was zaskoczy!

inaczej
Unsplash

W pierwszej części procedury uczestnikom pokazywano obrazy, które składały się z naprzemiennych, jasnych i ciemnych pasów o różnej szerokości. Były one skomponowane w taki sposób, żeby ich oglądaniu towarzyszyła optyczna iluzja migotania. Uczestnicy badania zdystansowali swoje koleżanki, poprawnie identyfikując nawet gwałtownie migające obrazy złożone z bardzo cienkim pasków. To dowód na to, że ich oczy są bardziej wyczulone na takie właściwości obrazu, takie jak np. kontrast i ruch.

Zadanie uczestników w drugiej części badania polegało na poprawnym rozpoznaniu kolorów. Tym razem rezultaty były inne. Okazało się, że mężczyźni słabo rozpoznają, jak i różnicują barwy. Paniom nie sprawia to większego problemu. Cóż, chyba brzoskwinia to jednak kolor.

Czytaj też: Najgłośniejsze śluby 2019 roku! Czyj zaskoczył was najbardziej?

Źródło: CNN

Zdjęcia: Unsplash

Komentarze

Komentarze