Dlaczego kobiety żyją dłużej? To odkrycie SZOKUJE!

Kobiety żyją średnio dłużej niż mężczyźni. Według nowego badania, dotyczy to także królestwa zwierząt. Czy to dlatego, że samce wszystkich gatunków rzadziej mają… głupie pomysły?

Kobiety żyją dłużej aż o…

Kobiety żyją średnio od sześciu do ośmiu lat dłużej niż mężczyźni. Przynajmniej, jeśli o siebie dbają. Do tej pory nie wiedzieliśmy jednak, że to samo dotyczy także wielu dzikich zwierząt!

Międzynarodowy zespół naukowców, w tym biolodzy z University of Bath, którzy badali długość życia 101 różnych gatunków zwierząt, opublikowali swoje odkrycia w czasopiśmie „Proceedings of National Academy of Sciences”.

Czytaj też: Czy kobiety w ciąży są bardziej narażone na koronawirusa?

A jak to jest ze zwierzętami?

W królestwie zwierząt, różnica w oczekiwanej długości życia samców i samic, jest nawet większa niż u ludzi. W przypadku 60% badanych gatunków zwierząt, samice żyją średnio o 18% dłużej niż ich osobniki płci męskiej. Różnica między mężczyznami i kobietami wynosi prawie 8%. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), dzieje się  tak dlatego, że kobiety mają biologiczną przewagę nad mężczyznami, jeśli chodzi o zdrowie, a co za tym idzie – średnią długość życia.

żyją
Unsplash

Chromosom X, estrogen i przedwczesna śmierć

Kobiety mają dwa chromosomy X, a mężczyźni tylko jeden (zamiast tego mają chromosom Y). Na chromosomach X kodowane są niektóre geny istotne dla odporności. Wśród nich są geny, które rozpoznają niektóre patogeny i mogą w ten sposób wprawić w ruch odpowiednią odpowiedź immunologiczną. Hormon estrogen, którego kobiety mają naturalnie więcej niż mężczyźni, pełni również funkcję ochronną.  Naukowcy podejrzewają, że biologia trzyma swoją opiekuńczą rękę w bardzo podobny sposób w porównaniu ze światem samic zwierząt.

Te biologiczne zalety mogą wydawać się rażącą niesprawiedliwością, ale nie są jedynym powodem, dla którego kobiety żyją dłużej. Według WHO, wynika to również z faktu, że kobiety są mniej skłonne do podejmowania ryzyka. Innymi słowy, kobiety zwykle rzadziej palą i piją i rzadziej też wpadają na głupie pomysły, które mogą być niebezpieczna dla ich życia lub zdrowia.

Czytaj też: Naukowcy odkryli GŁÓWNĄ przyczynę OTYŁOŚCI! TO…

żyją
Unsplash

Źródło: DW.com

Zdjęcia: Unsplash

Komentarze

Komentarze