Dziecko chce jeść tylko chleb lub makaron? Oto przyczyny!

Wielu rodziców boryka się z problemem monotonii żywieniowej swoich dzieci. U niektórych jest to tylko chleb, u innych makaron, czasem też inne produkty czy potrawy, na przykład płatki czy parówki.

Dlaczego dzieci chcą jeść tylko jeden produkt, a odmawiają jedzenia czegokolwiek innego? Jak sobie z tym poradzić?

Odpowiadamy poniżej.

 

pixabay

 

Neofobia żywieniowa

Najczęściej przyczyną niechęci do jedzenia urozmaiconych posiłków jest neofobia żywieniowa. Jest to niechęć do spożywania potraw nowych i nieznanych. Zdarza się też, że produkt, który dziecko zna i lubi, jest odrzucany dlatego, że został podany w innej formie. Np. maluch lubi makaron, ale już makaronu z serem białym nie tknie.

Neofobia żywieniowa może się pojawić w okolicach 2 roku życia i trwać do 5-6 roku życia. Zazwyczaj dzieci same wyrastają z lęku przed nowymi pokarmami. Warto jednak próbować wprowadzać nowe produkty.

 

Makaron, chleb, bułka – dlaczego dzieci wybierają beżowe jedzenie?

Warto też zauważyć, że wśród produktów akceptowanych przez dzieci z neofobią żywieniową, najczęściej są produkty w beżowym kolorze.

Jak wyjaśnia Magdalena Ciężkowska, dietetyczka i terapeutka karmienia, beżowe produkty kojarzą się dziecku z „bezpiecznym” pożywieniem. Zazwyczaj łatwo je pogryźć, są lekko słodkie i dają zastrzyk energii. Co więcej, dziecko jest przyzwyczajone do tego koloru bo pierwsze pokarmy to mleko czy kaszki.

 

Negatywne skojarzenia

Tymczasem jedzenie w innych kolorach – zielone, czerwone, brązowe – może kojarzyć się z nieprzyjemnymi smakami. Może być ostre, kwaśne czy szczypiące. Tym samym dziecko intuicyjnie unika jedzenia w innym kolorze.

 

🥒Awersja do danego koloru jedzenia mogła (ale nie musiała) być spowodowana jakąś traumą z wcześniejszego okresu.

 

🤢Być może dziecko pamięta epizod ciężkiego zadławienia jedzeniem w danym kolorze, albo wymioty po jedzeniu w danym kolorze (mogły być spowodowane np. infekcją), a być może pamięta karmienie na siłę produktem o podobnym kolorze.

– zauważa Magdalena Ciężkowska.

 

Wzorce kolorystyczne jedzenia, a rozszerzanie diety

Jeśli u dziecka występuje neofobia żywieniowa poobserwujmy, jaki kolor wybiera? Czy jest to beżowy? Różowy, a może czerwony?

Na podstawie tego wzorca możemy rozszerzać dietę i wprowadzać nowe produkty. Na przykład jeśli dziecko je tylko bułki i makaron, może zechce zjeść też banana lub ziemniaki.

 

Komentarze

Komentarze