CZY MOJE DZIECKO ODDYCHA PRAWIDŁOWO? Nie panikuj, przeczytaj!

Świeżo upieczeniu rodzice często martwią się, czy ich dziecko normalnie oddycha. Dzieje się tak częściowo dlatego, że wiele noworodków wydaje dziwne dźwięki podczas oddychania, w tym lekki gwizd nosa, pozornie ciężki oddech lub chrapliwy hałas.

W większości przypadków dźwięki te są normalne. W przeciwieństwie do dorosłych dzieci poniżej 4 miesięcy wolą oddychać przez nos. Jest to naturalna adaptacja: pozwala dzieciom na kontynuowanie oddychania podczas jedzenia; pomaga twojemu dziecku rozwinąć silniejszy układ odpornościowy; oraz ogrzewa i nawilża powietrze przed wprowadzeniem do gardła i płuc.

Nosowe kanały Twojego dziecka są bardzo małe, więc nie trzeba wiele, aby je zatamować. Jeśli Twoje dziecko nie może złapać oddechu, ma rozdęte nozdrza lub zmienia kolor na niebieski (stan zwany sinicą), należy udać się do lekarza. Jednak w większości przypadków ten „charczący” dźwięk jest normalny.

Jeśli nosek jest zatkany, pediatrzy zalecają stosowanie strzykawek typu bulwa w celu odsysania dodatkowego śluzu z dróg nosowych u dziecka i nawilżacza, aby ułatwić oddychanie i zmniejszyć zatory. Oba mogą być stosowane, gdy dziecko jest zdrowe lub jeśli ma zakażenie górnych dróg oddechowych .

Istnieje wiele rodzajów nawilżaczy, w tym ciepła mgła, chłodna mgła i odparowywacze. Ponieważ ciepłe nawilżacze mgły i parowniki wykorzystują podgrzaną wodę do generowania mgły, stanowią ryzyko oparzenia. American Academy of Pediatrics zaleca stosowanie nawilżaczy mgiełkowych wokół niemowląt. Nawilżacze te wykorzystują wentylatory lub technologię ultradźwiękową do wytwarzania chłodnej mgły.

Nawilżacze mogą pomóc w udrożnieniu i ułatwić oddychanie, dlatego ważne jest, aby regularnie konserwować nawilżacz, opróżniając codziennie podstawę nawilżacza i dezynfekując za pomocą wodnego roztworu białego octu. Brak czyszczenia nawilżacza może prowadzić do problemów z pleśnią, bakteriami , grzybami i innymi organizmami rosnącymi w zbiorniku, co może pogłębić astmę i alergie, informuje Komisja ds. Bezpieczeństwa Produktów Konsumpcyjnych. Na obszarach z twardą wodą najlepiej jest używać wody destylowanej lub zdemineralizowanej, aby zapobiec gromadzeniu się minerałów w wodzie, które nie tylko mogą zostać wydalone do powietrza, ale mogą również pogorszyć działanie nawilżacza.

DB

Źródło: bundoo.com

Komentarze

Komentarze