Moje dziecko wciąż nie chodzi! Co robić?
Przyjmuje się, że niemowlę około roku życia powinno zrobić ten pierwszy krok. Rodzice czekają z utęsknieniem na ten „kamień milowy” rozwoju ich pociech, czasami jednak czekają daremnie. Córeczka bądź synek uparcie trzyma się podłogi i za nic nie chce podnieść szanownych „czterech liter”. Co robić?
Raczkowanie a czworakowanie
Większość rodziców uważa, że raczkowanie i czworakowanie niczym się od siebie nie różnią i są to dwa różne określenia dla tej samej czynności. Nie jest to prawdą. Kiedy niemowlę raczkuje? Ma to miejsce w sytuacji, gdy malec odpycha się rączkami i przesuwa do tyłu oraz do przodu, czyli jest to czołganie się niemowlaka. Czynność tę nazywamy raczkowaniem i zazwyczaj jest ona wstępem do etapu czworakowania. Zatem kiedy dziecko czworakuje? Czworakowanie to umiejętność przemieszczania się dziecka na kolanach, przy pomocy rąk. Raczkowanie to skoordynowana czynność, która odbywa się w określonej kolejności – jedna rączka, jedno kolanko, druga rączka, drugie kolanko. Czworakowanie to bezpośredni wstęp do nauki chodzenia. Dziecko uczy się wtedy oceniać odległości, obierać kierunki, planować trasę.
Jak pomóc dziecku w nauce chodzenia?
Wielu rodziców wprost nie może się doczekać, by ich dziecko z czworakowania przeszło już do prób chodzenia. Pamiętajcie jednak, że wszystko musi nastąpić w swoim czasie i nie wolno dziecka przymuszać. Nauka chodzenia dziecka musi być naturalnym procesem. Podnoszenie dziecka za rączki, próby wymuszenia na maluszku pierwszych kroków i zbyt wczesne prowadzanie go za rączki nie jest dobrym pomysłem.
oto kilka praktycznych porad, jak przyspieszyć ten „wielki moment”:
- Nie próbuj na siłę przyspieszyć nauki chodzenia. Stawy i kręgosłup dziecka muszą dojrzeć do samodzielnego przyjęcia wyprostowanej postawy.
- Większość dzieci robi swoje pierwsze kroczki w okolicach pierwszych urodzin. Ale generalnie, dziecko powinno zacząć naukę chodzenia między dziewiątym a osiemnastym miesiącem życia. Nie przejmuj się więc jeśli mija dwunasty miesiąc a maluszek nie wykazuje zainteresowania chodzeniem, a nawet nie raczkuje.
- Bądź cierpliwa. Każde dziecko zdobywa nowe umiejętności w swoim tempie. Jeśli synek sąsiadów już chodzi, a Twój maluch jeszcze nie, nie stresuj się i nie porównuj go. Kiedy przyjdzie odpowiedni moment na pewno zacznie sam chodzić.
opracowane na podstawie: tipy.interia.pl; canpolbabies.com