Jak radzić sobie z migreną?

Migrena potrafi skutecznie uprzykrzyć życie każdemu, kto się z nią mierzy. Czym jest migrena i czy każdy ból głowy można zakwalifikować jako ból migrenowy? Jak sobie radzić z problemem i gdzie szukać pomocy? Sprawdź.

Migrena – co to za choroba i jak się objawia?

Migrena jest przewlekłą chorobą. W jej przebiegu pacjent zmaga się z bardzo silnymi, napadowymi bólami głowy, którym towarzyszą również inne objawy. Warto podkreślić, że nie każdy ból głowy można nazwać migreną. Termin zarezerwowany jest wyłącznie dla dolegliwości, które nie pojawiają się w efekcie innych chorób.

Ból głowy pojawiający się przy ataku migrenowym jest bardzo charakterystyczny, nie tylko intensywny, ale najczęściej pulsujący. Pacjenci wskazują, że zmagają się wówczas z uczuciem tętnienia w głowie, które najczęściej jest miarowe, zgodne z rytmem serca. Co ważne, objaw ten obserwowany jest zarówno podczas wysiłku fizycznego, jak i w spoczynku. Co istotne najczęściej ból migrenowy zlokalizowany jest z jednej strony.

Symptomy towarzyszące obejmują w szczególności:

  • nadwrażliwość na dźwięki,
  • nadwrażliwość na światło,
  • nudności,
  • wymioty.

Aby mieć pewność, że dolegliwości są oznaką migreny, trzeba pomyśleć o odpowiedniej diagnostyce. Warto udać się do specjalisty. Neurolog w Warszawie i innych miastach zleci szczegółowe badania, aby jednoznacznie potwierdzić migrenę i wykluczyć inne przyczyny i choroby.

Domowe sposoby na walkę z migreną

Leczenie migreny podzielić można na dwie grupy. Z jednej strony jest to farmakologia, stosowana doraźnie lub profilaktycznie, choć w tutaj warto zasięgnąć opinii lekarza. Drugim sposobem jest wykorzystanie sprawdzonych, domowych środków, czyli leczenie niefarmakologiczne.

Lecznicza moc ziół

Zioła są cenionym lekarstwem na wiele dolegliwości. Przeziębienie, ból gardła, wzmocnienie odporności, a odpowiednio przygotowana kompozycja świetnie sprawdzi się w przypadku ataku bólu migrenowego. W takiej sytuacji warto sięgnąć po:

  • napar z melisy, wykazujący właściwości uspokajające,
  • napar z rumianku, o działaniu rozkurczowym,
  • napar z krwawnika, również działający rozkurczowo,
  • walerianę,
  • dziurawiec,
  • imbir,
  • złocień maruny,
  • szyszki chmielu.

Dużą zaletą wykorzystania ziół jest fakt, że sprawdzą się one doskonale zarówno podczas napadu, łagodząc pojawiające się symptomy, jak też w okresie pomiędzy, jako element profilaktyczny.

Inne niefarmakologiczne sposoby na walkę z migreną

Dla tych, którzy zmagają się z naprawdę intensywnymi atakami i szukają czegoś więcej niż ziołolecznictwo polecić można jeszcze inne, skuteczne sposoby walki z bólem. Warto zdać sobie sprawę, jakie czynniki mogą sprzyjać pojawieniu się ataku. Jest to m.in. stres czy silne emocje. Dobrym rozwiązaniem jest ich unikanie, jednak jak wiadomo, nie zawsze będzie to możliwe.

Duże znaczenie ma również dieta. Osoby chorujące na migrenę powinny zrezygnować lub znacznie ograniczyć picie kawy, herbaty, piwa oraz wina. Warto też wykluczyć z diety czekoladę, sery pleśniowe, niektóre cytrusy czy przetworzone mięso, wędzone ryby. Bardzo ważne jest, aby dbać o właściwe nawodnienie organizmu. Bezwzględnie należy też rzucić palenie.

Czynnikiem, który może mieć duży wpływ na występowanie ataków migrenowych jest też niewłaściwa higiena snu. Jest to czas, w którym organizm odpoczywa, regeneruje siły. Jeśli tego snu będzie zbyt mało, prawdopodobieństwo wystąpienia napadu migreny wzrasta. Zaleca się, aby osoba dorosła przeznaczała na sen minimum 7-8 godzin na dobę.

 

 


Artykuł zewnętrzny

Komentarze

Komentarze