Jak urządzić pokój dla dziecka, by pozytywnie wpływał na jego rozwój?

Pokój dziecka to nie tylko miejsce, gdzie śpi nasza pociecha, ale też bawi się i uczy. Jak urządzić pokój dla dziecka, by pozytywnie wpływał na jego rozwój?

Pokój dziecięcy czy też kącik dla dziecka (w zależności od warunków mieszkaniowych) urządzamy wtedy, gdy spodziewamy się narodzin syna czy córki, z chwilą przeprowadzki czy zmiany aranżacji naszego mieszkania. Aby pociecha dobrze w nim funkcjonowała powinniśmy zadbać o następujące kwestie.

 

https://www.facebook.com/Edinos.eu/

 

Własne miejsce

Na początek sam fakt, że pokój czy kącik ma być miejscem dla naszego dziecka. Często bowiem zdarza się, że dziecięce zabawki i różne akcesoria rozsiane są po całym domu. Mały chłopiec czy dziewczynka nie ma poczucia, że coś jest jego i że za coś odpowiada. Może to rodzić nawet konflikty, bo gdy w domu pojawiają się rówieśnicy lub rodzi się drugie dziecko. Wtedy maluch zaczyna „bronić” swojego terytorium, gdyż faktycznie jego miejsce nie jest określone.

Dlatego nawet jeśli mamy małe mieszkanie i nie możemy przeznaczyć dla dziecka osobnego pokoju, to wydzielmy dla malucha konkretny obszar. Tam zorganizujmy poszczególne strefy.

 

Strefa snu i wypoczynku

Łóżeczko to pierwszy mebel, o jakim myślimy w kontekście pokoju dziecięcego. Dobrze dobrane i usytuowane łóżko zapewni dziecku spokojny sen. Z tego też względu zwróćmy uwagę na ustawienie łóżeczka – warto zadbać, by zapewniało ono wyciszenie oraz by w zasięgu wzroku dziecka nie świeciły się żadne diody w sprzętach elektronicznych – takie światło zaburza bowiem sen.

Jeśli pokój jest duży, możemy go wyposażyć także w przytulny fotel czy małą sofę, gdzie na przykład będziemy mogli z dzieckiem czytać książeczki.

 

Strefa zabawy

Dla niemowlaka czy raczkującego malucha dobrze sprawdzi się mata, na której będzie się bawiło i odkrywało świat. Większe dzieci będą potrzebowały nie tylko miejsca na macie czy dywanie, ale też dostosowanego do wzrostu krzesełka i stoliczka, gdzie będą rysować, budować z klocków czy lepić z plasteliny.

W tej strefie będą też mieszkać zabawki dziecka – klocki, pluszaki, samochody czy lalki. I dla nich powinno być wydzielone miejsce w postaci szafek czy pojemników.

 

Strefa nauki

Dzieci w wieku szkolnym i nastolatkowie potrzebują w swoim pokoju mieć także biurko i wygodne krzesło. Bo choć może to zabrzmieć trywialnie, to sami wiemy, że i lepiej nam się pracuje w funkcjonalnym i przyjemnych otoczeniu. Dokładnie ta sama zasada działa w przypadku dzieci i młodzieży. Własne biurko i regał czy półki, gdzie mają swoje rzeczy, pozytywnie wpływają na porządek i chęć do nauki.

 

Organizacja i ład

W pokoju dziecięcym nie może też zabraknąć szafy na ubrania, komody, szafek, półek na zabawki, książki czy zeszyty. Pokazując synowi czy córce, że każda rzecz ma własne miejsce, uczymy je porządku. Z wiekiem, dziecko samo będzie musiało zadbać o ład we własnym pokoju.

 

Błędy popełniane przy urządzaniu pokoju dziecięcego

 

  • pomijanie zdania dziecka – już w przypadku kilkulatków warto wziąć pod uwagę ich zdanie co do wyboru mebli lub akcesoriów, w przeciwnym razie mogą stanowczo odmówić z korzystania z danej rzeczy
  • zbyt żywe kolory/zbyt dużo kolorów – jeśli kolory będą „biły” po oczach, to w takim pokoju trudno się skoncentrować czy wyciszyć
  • pokój tematyczny – takie pokój to frajda dla dziecka, pamiętajmy jednak, że za miesiąc nasze dziecko może mieć inną „ulubioną” bajkę, jeśli więc kupimy tapety czy dywany z daną postacią, może się okazać, że za chwilę będziemy musieli je wymieniać; rozwiązaniem jest zakup tematycznych akcesoriów
  • za dużo rzeczy – często dzieci mają całe mnóstwo zabawek, pamiętajmy jednak, że przeładowany i zagracony pokój daje poczucie zmęczenia i rozprasza
  • brak miejsca na zabawki – zabawki najlepiej przechowywać w zamykanych pojemnikach czy skrzyniach, w przeciwnym razie będą leżeć na półkach czy na podłodze, dawać wrażenie bałaganu i łapać kurz
  • zbyt ciemny pokój – w pokoju powinno znajdować się jedno centralne źródło światła (lampa czy żyrandol) i dodatkowe źródła np. lampki
  • puszysty dywan/meble z puszystym obiciem – choć dają wrażenie przytulności, to nie sprawdzają się w pokojach dla małych dzieci, gdzie łatwo mogą być zabrudzone plasteliną, farbkami czy jedzeniem, potencjalnie mogą też wpływać na rozwój alergii (kurz)

 

KOD RABATOWY:

Zachęcamy do zakupów w sklepie edinos.pl. Pierwsze 20 osób może skorzystać z rabatu w wysokości 50 zł.

Po wpisaniu kodu edinos50 na stronie edinos.pl  kwota zakupów zostanie automatycznie pomniejszona o 50 zł .

 

 

 


ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Komentarze

Komentarze