Lekarze ALARMUJĄ! Koronawirus może powodować powikłania w…

Naukowcy z University College London odkryli, że koronawirus SARS-CoV-2 może powodować poważne komplikacje u pacjentów, takie jak majaczenie, zapalenie mózgu, udar mózgu i uszkodzenie nerwów – napisano w czasopiśmie „Brain”.

Odkryto rzadki i śmiertelny stan

Eksperci zidentyfikowali u pacjentów z koronawirusem rzadki i czasami śmiertelny stan zwany ostrym rozsianym zapaleniem mózgu i rdzenia (ADEM).

Czym jest ADEM?

„Ostre rozsiane zapalenie mózgu i rdzenia (acute disseminated encephalomyelitis – ADEM) jest chorobą zapalną charakteryzującą się odczynem zapalnym i demielinizacją w ośrodkowym układzie nerwowym, z tendencją do okołożylnej lokalizacji zmian. ADEM występuje w związku czasowym, a prawdopodobnie również przyczynowym z wirusowymi chorobami wysypkowymi bądź szczepieniami ochronnymi, rzadziej po podaniu surowicy odpornościowej” – czytamy na portalu neurologiapraktyczna.pl.

Czytaj też: Od lat miała problemy z płodnością. Podczas kwarantanny poczęła z mężem TROJACZKI!

Powikłania po COVID-19

Czasami pacjenci nie mają objawów oddechowych, a głównym objawem COVID-19 są zaburzenia neurologiczne. Według naukowców są one podobne do wybuchów letargicznego zapalenia mózgu w latach 20. i 30. XX wieku po pandemii grypy w 1918 r.

Badanie

Naukowcy badali objawy neurologiczne 43 osób z COVID-19 w wieku 16-85 lat, które były leczone w National Hospital of Neurology and Neurosurgery na University College London. Zidentyfikowano 10 przypadków przejściowej encefalopatii, czyli tymczasowej dysfunkcji mózgu z majaczeniem. Odnotowano również 12 przypadków zapalenia mózgu, 8 przypadków udaru mózgu i 8 przypadków uszkodzenia nerwów związanych z zespołem Guillaina-Barrego.

Dziewięć z 12 przypadków zapalenia mózgu to ostre rozsiane zapalenie mózgu i rdzenia. Ten stan jest spowodowany infekcjami wirusowymi. Jednocześnie naukowcy nie znaleźli wirusa w płynie mózgowo-rdzeniowym, co sugeruje, że SARS-CoV-2 nie wpływa bezpośrednio na mózg. Jednak mechanizm rozwoju zaburzeń neurologicznych jest wciąż nieznany, chociaż badacze sugerują, że przyczyną jest odpowiedź immunologiczna na infekcję.

Źródło: Brain, neurologiapraktyczna.pl

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze

Komentarze