Naukowcy odkryli ponad 20 nowych leków na koronawirusa!

Podczas gdy na całym świecie prowadzone są intensywne badania nad wynalezieniem skutecznej i bezpiecznej szczepionki na koronawirusa, równolegle podejmowane są próby odkrycia skutecznych leków na COVID-19.

Odkryto ponad 20 nowych leków na koronawirusa

Naukowcy z US Medical Research Institute zidentyfikowali ponad dwadzieścia nowych leków, które mogą powstrzymać replikację koronawirusa SARS-CoV-2. Swoje odkrycia badacze zaprezentowali w artykule opublikowanym w czasopiśmie „Nature”.

Przeanalizowali największą bazę danych leków

Naukowcy przeanalizowali największą bazę danych leków, aby znaleźć te, które mogą powstrzymać namnażanie się koronawirusa. W sumie znaleziono 100 cząsteczek o potwierdzonej aktywności przeciwwirusowej, a 21 leków okazało się skutecznych w stężeniach bezpiecznych dla pacjentów. Ponadto odkryto cztery leki, które działają synergistycznie z remdesivirem, który jest obecnie powszechnie stosowany w leczeniu COVID-19.

Czytaj też: Nieoczekiwany produkt pomoże w walce z koronawirusem? Masz go w lodówce!

Zatwierdzone przez FDA

Dwa leki zostały już zatwierdzone przez FDA: astemizol przeciwalergiczny i klofazamina na trąd. Naukowcy testują obecnie 21 leków na modelach małych zwierząt i organellach – trójwymiarowych modelach naśladujących ludzkie narządy, w tym przypadku płuca. Zdaniem ekspertów, klofazymina, hanfangchin A, apilimod i ONO 5334 to najlepsze krótkoterminowe opcje leczenia pacjentów z koronawirusem.

Niepokojące statystyki

Na całym świecie jest już ponad 17 milionów osób zarażonych koronawirusem, z czego zmarły ponad 673 tysiące osób, a kolejne 10 milionów wyzdrowiało. Większość zarażeń odnotowano w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Indiach, Rosji i Peru.

Źródło: Nature

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze

Komentarze