Naukowcy ostrzegają! SMUTEK może doprowadzić do…

Naukowcy odkryli, że smutek może odgrywać znaczącą rolę w wyzwalaniu zachowań uzależniających.

Czy smutek może prowadzić do uzależnienia?

Badacze z Uniwersytetu Harvarda doszli do wniosku, że w porównaniu z innymi negatywnymi emocjami, smutek może odgrywać większą rolę w wyzwalaniu zachowań uzależniających.

Główny naukowiec Charles A Dorison z Harvard Kennedy School powiedział: „Konwencjonalna mądrość w tej dziedzinie jest taka, że ​​każdy rodzaj negatywnego uczucia, czy to gniew, wstręt, stres, smutek, strach czy wstyd, sprawia, że u jednostki bardziej prawdopodobne jest wystąpienie uzależnienia”.

„Okazuje się, że smutek wydaje się być szczególnie silnym czynnikiem wyzwalającym uzależnienie od danej substancji” – dodał badacz.

Czytaj też: TO wypalenie 10 paczek papierosów robi z twoimi płucami! Wstrząsające wideo!

smutek
Unsplash

Wyniki oparto na analizie czterech badań

W pierwszym z nich naukowcy badali dane z analizy 10 685 osób przez ponad 20 lat. Stwierdzono, że smutek zgłaszany przez uczestników, jest związany z częstszym byciem palaczem i wróceniem do palenia po jednej i dwóch dekadach później.

W drugim badaniu przeanalizowano 425 palaczy, aby sprawdzić, czy to smutek spowodował, że palili papierosy. Ci, którzy oglądali smutne filmy lub poinformowali w ankiecie o jakiejś osobistej stracie, mieli większe pragnienie palenia.

W trzecim badaniu mierzono rzeczywistą chęć zaciągnięcia się papierosem. W czwartym próbowano sprawdzić, jak smutek wpływa na rzeczywiste zachowania związane z paleniem.

„Uważamy, że badania oparte na naszej teorii, mogłyby pomóc rzucić nowe światło na sposób zaradzenia tej epidemii” – dodał Dorison.

W jaki sposób palenie uzależnia?

Nikotyna jest znaną substancją uzależniającą w tytoniu. Jej regularne spożywanie prowadzi do uzależnienia. Badania wykazały, że palacze lubią sam rytuał palenia, ponieważ sprawia im to przyjemność i łagodzi objawy odstawienia nikotyny.

Według American Cancer Society, nikotyna wpływa na nastrój palacza poprzez „zalanie obwodów nagrody mózgu substancją chemiczną zwaną dopaminą. W pewnym momencie osoba, która regularnie używa tytoniu, czuje się przyjemnie, a cały cykl zaczyna się powtarzać.

Nic dziwnego, że tak wiele osób nie potrafi zrezygnować z palenia…

Czytaj też: 7 sposobów, jak uniknąć ryzyka chorób serca

Źródło: Indiaexpress.com

Zdjęcia: Unsplash

 

Komentarze

Komentarze