Masz TAKIE objawy? NIE LEKCEWAŻ ich bo mogą ŚWIADCZYĆ o…

Jej objawy można łatwo zbagatelizować, tłumacząc je przemęczeniem, przepracowaniem czy stresem. Jednak jest ona groźna dla serca i mózgu, dlatego należy szybko podjąć leczenie. Anemia, zwana niedokrwistością polega na zmniejszeniu liczby erytrocytów (czerwonych krwinek) i stężenia hemoglobiny we krwi. Jest to niebezpieczne ze względu na to, że hemoglobina przenosi tlen potrzebny do życia wszystkim organom i komórkom. Dlatego nie warto bagatelizować nawet najmniejszego sygnału, mogącego świadczyć o anemii. 

Jednym z najczęstszych objawów niedokrwistości jest uczucie osłabienia i zmęczenia. Odpowiada za to obniżona ilość tleny, co nie pozwala na efektywne przetworzenie składników odżywczych na energię. Towarzyszą temu bóle i zawroty głowy oraz płytki oddech

Niski poziom hemoglobiny zmusza serce do wytężonej pracy, by rozprowadzić po organizmie tlen, co skutkuje bólami w klatce piersiowej czy kołataniem serca.

Niedokrwienie powoduje blady odcień skóry, zwłaszcza na twarzy. Może ono także powodować pękanie kącików ust.  Częstym objawem anemii jest swędzenie stóp i dłoni, a słabe krążenie sprawia, że są one zimne.

Specyficznymi objawami mogącymi świadczyć o tym schorzeniu jest chęć jedzenia dziwnych rzeczy np. kredy czy żelaza oraz nieprzetworzonego jedzenia np. surowych ziemniaków, zwanych spaczonym łaknieniem.

Niedokrwistość i związane z nią niedotlenienie zaburza pracę tarczycy– objawem może być jej niedoczynność i układu sympatycznego, co powoduje poczucie lęku i niepokoju.

Jeśli zaobserwujemy u siebie, któryś z powyższych objawów warto zasięgnąć porady lekarza. Szybka diagnoza i leczenia pozwolą łatwiej wrócić do zdrowia.

źródło: msn.com

zdjęcie: pixabay.com

KB

Komentarze

Komentarze