Opłatek wigilijny – skąd się wziął ten zwyczaj?

W grudniowy niezbyt ciepły wieczór siedząc pośród migających światełek choinkowych czekamy na wigilijną kolację. Zanim jednak skosztujemy wszystkich smakołyków,  z charakterystycznym trzaskiem przełamiemy nasz opłatek składając najbliższym świąteczne życzenia. Przy okazji pojawia się też pytanie, dlaczego Wigilia wybrała sobie właśnie skromny opłatek? 

https://www.instagram.com/edytakopek/

Opłatek jest symbolem miłości, pojednania, pokoju i przyjaźni. Dzielimy się nim  nie tylko podczas wieczerzy wigilijnej, ale i w czasie świątecznych spotkań w pracy, szkole czy w gronie zaufanych przyjaciół. Łamiąc się opłatkiem  wybaczamy  sobie wzajemne urazy i wyrażamy chęć pojednania

Dzisiaj opłatek  jest dostępny w wielu miejscach, jednak jeśli chcemy, aby Wigilia miała charakter religijny winien być uprzednio poświęcony. Dawniej opłatek wypiekany  był jedynie przez księży i zakonników, którzy do tej czynności przyodziewali specjalne szaty. Pierwsze opłatki były okrągłe. Jednak z upływem czasu przybrał kształt prostokąta, na którym najczęściej widnieją wytłoczone sceny narodzin Jezusa.

Skąd wziął się zwyczaj dzielenia opłatkiem?

U zarania chrześcijaństwa wierni przynosili poświęcić wypieczony chleb, który następnie  dzielili pośród siebie. Z czasem jednak odeszło się od tego rytuału, po to by znów w średniowieczu powrócić tyle tylko, że zamiast tradycyjnego chleba zaczęto łamać się opłatkiem. Ten, zgodnie ze zwyczajem powinien być wypiekany z białej mąki pszennej i wody bez drożdży. Jak przed laty tak i teraz wypieka się go ręcznie.
Co ciekawe, tradycja związana z opłatkiem  występuje także na Ukrainie, Słowacji, Białorusi i w Czechach. Mniej popularna jest we Włoszech. W Polsce z kolei wyjątkowo kultywowana.

https://www.instagram.com/drmeurocafe/

Pamiętajmy, aby już we wtorek dzieląc się tym białym chlebem przy wigilijnym stole, uśmiechając się, patrząc sobie w oczy złóżyć sobie najserdeczniejsze życzenia.  Świąt rodem z dziecięcych lat, pełnych prezentów i choinki zdającej się sięgać nieba. Niech ten Wigilijny wieczór za sprawą najbliższych nabierze takiego blasku, o którym dorastając już dawno zdążyliśmy zapomnieć.

zdjęci główne: https://zwierciadlo.pl/butikswiateczny/jak-dobrze-przezyc-boze-narodzenie/co-oznacza-tradycja-dzielenia-sie-oplatkiem

Komentarze

Komentarze