Oto grupy krwi, które zwiększają ryzyko zakażenia koronawirusem. Sprawdź, czy jest wśród nich Twoja!

Naukowcy wymienili grupy krwi, które wpływają na wysokie ryzyko zarażenia koronawirusem i rozwoju ciężkiego przebiegu COVID-19. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Blood Advances” i krótko opisano je w komunikacie prasowym na portalu MedicalXpress.

Badanie

W jednym badaniu eksperci porównali 473 tysiące osób z COVID-19 z 2,2 milionami osób w populacji ogólnej. Wśród pacjentów było mniej osób z grupą krwi 0 (grupa I) i więcej osób z grupą krwi A (II), B (III) i AB (IV).

W innym badaniu wzięło udział 95 krytycznie chorych pacjentów hospitalizowanych w Kanadzie. Obecność grupy krwi A lub AB zwiększała prawdopodobieństwo powikłań wymagających intensywnej terapii i wentylacji mechanicznej.

Ponadto, więcej pacjentów z krwią typu A i AB wymagało dializy z powodu niewydolności nerek. Chociaż pacjenci z grupami krwi A i AB generalnie nie pozostawali w szpitalu dłużej niż osoby z typami 0 lub B, przebywali na oddziale intensywnej terapii średnio dłużej, co może wskazywać na cięższą postać COVID-19.

Czytaj też: Odkryto NOWE objawy zakażenia koronawirusem! To się dzieje z nogami!

Statystyki dla COVID-19

Choroba koronawirusowa (COVID-19) to choroba zakaźna wywoływana przez nowo odkrytego koronawirusa. U większości osób, które zachorują na COVID-19, wystąpią objawy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Takie osoby wyzdrowieją bez specjalnego leczenia.

Jak dotąd już ponad 40,7 osób na całym świecie zaraziło się koronawirusem, z czego śmierć poniosło 1,12 mln ludzi. Prawie 28 milionów osób pokonało chorobę, a reszta wciąż walczy z wirusem.

Źródło: „Blood Advances”, MedicalXpress

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze

Komentarze