Rząd ma nowy plan pomocy niepełnosprawnym dzieciom. Szykują się OGROMNE zmiany!

Będą duże zmiany w rządowym wsparciu dla niepełnosprawnych dzieci. Na co mogą liczyć rodzice? Co przygotował rząd?

PiS przedstawił program kompleksowego wsparcia dla rodzin – „Za Życiem”. Złoży się na niego opieka nad kobietą i dzieckiem w czasie ciąży oraz już po porodzie.

– Los polskich kobiet jest dla nas ważny. Wprowadzamy rozwiązania, które mają je otoczyć wsparciem i opieką – powiedziała Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

Minister rodziny podkreśliła, że „życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno ono być chronione przez ustawę zasadniczą”, a skutki orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego „odnoszą się w szczególności do większego zapotrzebowania na wszelkie formy wsparcia dla kobiet w ciąży i ich rodzin”, a te realizowane są w programie „Za życiem”.

Fot. Instagram

Program „Za Życiem” obejmie wszechstronną opiekę nad kobietą oraz dzieckiem w trakcie ciąży i po porodzie, pomoc w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Rodzinom i dzieciom z wadą letalną jest zapewniona opieka psychologiczna, a także – w razie potrzeby – opieka paliatywną.

W latach 2017-2021 na realizację zadań, przewidzianych w tym programie, przeznaczono ponad 3 mld zł. W latach 2022-2026 będzie to 3,2 mld zł.

Minister przypomniała, że istnieje też Fundusz Solidarnościowy. Od października 2019 roku finansowane są z niego m.in. świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji w kwocie do 500 zł.

Uruchomiono także dodatkowy program świadczeń medycznych z Narodowego Funduszu Zdrowia dla osób niepełnosprawnych. Ma im zapewnić wsparcie w realizacji aktywności zawodowej.

Fot. Pixabay

Źródło: MRiPS

Komentarze

Komentarze