Skąd się wziął podział na tzw. zabawki chłopięce i dziewczęce? Naukowcy JUŻ WIEDZĄ!

Resoraki mamy w genach? Najwidoczniej, ponieważ badania pokazują, że…

Różowe kontra niebieskie

Różowe kontra niebieskie śpiochy, lalki kontra samochody, haftowanie kontra zbijanie karmników – wdrażanie równościowego podejścia do wychowania dzieci to jedna ze sztandarowych misji współczesnych nauk społecznych. Niedawne badanie, przeprowadzone, co ciekawe, na małpach, poważnie zachwiało podstawami badań genderowych.

Badania na małpach

Obserwacja, której poddane zostały dwa gatunki małp wykazała, że młode samce naczelnych, podobnie jak ludzkie dzieci, chętniej wybierają do zabawy samochody, podczas gdy ich rówieśniczki preferują zabawy lalkami. Naukowcy z A&M University w Teksasie podważyli w ten sposób tezę o dominującej roli oczekiwań kulturowych w wyborze między tzw. chłopięcymi i dziewczęcymi zabawami. Wygląda na to, że jednak znacznie większą rolę w tej kwestii odgrywają hormony.

Wpływ testosteronu

Jak pokazują badania przeprowadzone pod wodzą profesor psychologii Gerianne Alexander, im wyższy poziom testosteronu u kilkumiesięcznych chłopców, tym chętniej zerkają oni w stronę typowo męskich zabawek. Podobnie jest u małp rezusów. Tezę o udziale związków chemicznych w kształtowaniu się preferencji określonego typu zabawek potwierdzają także rezultaty zeszłorocznych badań brytyjskich, według których dziewczynki cierpiące na wrodzony przerost nadnerczy (powodujący nadprodukcję androgenów), również przedkładają ciężarówki nad lalki.

zabawki
Pexels

Auta czy misie?

Dlaczego ewolucja przystosowała chłopców do gry w piłkę, a dziewczynki do przytulania misiów? Istnieje kilka hipotez. Profesor Alexander uważa, że dziewczynki jako przyszłe matki genetycznie zaprogramowane zostały do poszukiwania bodźców o charakterze społecznym. Z kolei chłopców, potencjalnych myśliwych, do rozwijania zdolności przestrzennych.

„Badania ludzi pierwotnych wyraźnie pokazują, że mężczyźni dominują nad kobietami pod względem zdolności przestrzennych. Być może manipulacja przedmiotami takimi jak piłki jest jedną z przyczyn, dla których te zdolności rozwijają się u nich w tak wysokim stopniu” – mówi Kim Wallen, naukowiec z Emory University.

Nic tylko czekać na badania dotyczące śpiochów – może jednak błękit i róż mamy w genach?

Czytaj też: W tych sklepach NIE będzie ZABAWEK dla CHŁOPCÓW i DZIEWCZYNEK tylko dla…

Źródło: Researchgate.net

Zdjęcia: Pixabay, Pexels

Komentarze

Komentarze