Sprawdź czy znasz je wszystkie! – 10 tradycji bożonarodzeniowych z całego świata!

Boże Narodzenie to pora choinek, kolęd, szopek i makowca ( to przynajmniej niektóre z polskich tradycji świątecznych).

Na świecie są miliony ludzi, którzy świętują Boże Narodzenie z wielu różnych powodów – jako imperatyw religijny, tradycje kulturową lub pretekst do odwiedzania swoich bliskich.

Niezależnie od przyczyny, poznaj kilka krajów, które obchodzą Boże Narodzenie na swój własny sposób!

  1. Katalonia

“Tió de Nadal”.

Począwszy od 8 grudnia –  w święto Niepokalanego Poczęcia, w domu pojawia się malutki uśmiechnięty pieniek. Przykryty jest ciepłym kocykiem. Od tego czasu, po kolacji dzieci karmią Caga Tió mandarynkowymi obierkami i wszystkim co pozostało po kolacji, taka procedura powtarza się aż do nocy wigilijnej. W trakcie tych trzech tygodni pieniek jedząc, rośnie (tak naprawdę to rodzice w nocy zmieniają ten kawał drewna na większy odpowiednik). 24 grudnia dzieci zbierają się wokół Caga Tió y zaczynają uderzać go kijkami śpiewając przy tym piosenkę i zachęcając do wydalenia wszystkich prezentów.

  1. Węgry

Szaloncukor.

To rodzaj słodyczy, zrobiony z fondantu i pokryty czekoladą. Szaloncukor tradycyjnie kojarzy się z Bożym Narodzeniem na Węgrzech. Często jest zawieszony na choinkach w formie dekoracji i podawany dzieciom.

  1. Filipiny

Giant Lantern Festival.

Coroczny festiwal Giant Lantern odbywa się w grudniu, w sobotę przed Bożym Narodzeniem w mieście San Fernando. Tam odbywają się zawody w celu znalezienia najlepszej gigantycznej latarni.

  1. Szwecja

Kozioł z Gävle.

W szwedzkim mieście Gävle mieszkańcy budują gigantyczną wersję tradycyjnego szwedzkiego kozła „Yule” ze słomy na Plac Zamkowym.

  1. Austria

Krampus Run (Krampuslauf Wiener Neustadt).

W wielu austriackich miastach mężczyźni przebierają się za „Krampusa” –  rogatą bestię, która karze niegrzeczne dzieci w czasie świąt Bożego Narodzenia,  i paraduje w jego stroju po ulicach.

  1. Norwegia

Chowanie swojej miotły.

Norweska tradycja mówi, że wigilia zbiega się z nadejściem złych duchów. Aby temu przeciwdziałać Norwegowie, w swoich gospodarstwach domowych muszą ukrywać miotły.

  1. Kolumbia

Dzień Małych Świeczek.

7 grudnia Kolumbijczycy obchodzą Dzień Małej Świeczki, czyli Día de las Velitas.

Aby zaznaczyć początek Bożego Narodzenia i uhonorować Najświętszą Maryję Pannę i Niepokalane Poczęcie, ludzie wystawiają świece na oknach i frontowych podwórkach.

  1. Japonia

Boże Narodzenie w KFC.

Szacuje się, że 3,6 miliona japońskich rodzin będzie się stołować w KFC w okresie świątecznym.

Według BBC, wkrótce po otwarciu pierwszej restauracji w 1970 roku, menedżer Takeshi Okawara postanowił sprzedać „kubełki imprezowe” w czasie świąt Bożego Narodzenia. Kupno takiego kubełka z KFC na Boże Narodzenie stało się już tradycją.

  1. Niemcy

Zostawiając swoje buty.

Dzieci zostawiają buty pełne marchewki i siana przed drzwiami wejściowymi, by nakarmić renifery z zaprzęgu  Świętego Mikołaja, gdy nadjedzie. Rano, jeśli dzieci były grzeczne, znajdą swoje buty pełne słodyczy.

  1. Irlandia

Miętowe ciasto i pół litra Guinnessa.

Dzieci w Irlandii zostawiają kawałek miętowego ciasta i kufel Guinnessa dla Świętego Mikołaja. Mniam:)

DB

Źródło: indy100.com

Foto: GETTY IMAGES / ISTOCKPHOTO

 

Komentarze

Komentarze