Zioła stosowane w leczeniu WĄTROBY. Które wprowadzić do diety?

Stosowanie niektórych produktów może okazać się niezwykle pomocne przy osłabionej i chorej wątrobie. Jakie zioła warto wprowadzić do diety?

pixabay.com

Mniszek lekarski

Korzeń mniszka lekarskiego, czyli popularnego mlecza stosowany jest w leczeniu zaburzeń wątroby i pęcherzyka żółciowego od wieków. Jego zalety najpierw zauważyli arabscy lekarze w X wieku. Swoje właściwości mniszek lekarski zawdzięcza substancjom takim jak inulina i taraksacyna. Gorzkie substancje występujące w mniszku lekarskim stymulują gruczoły układu trawiennego i wątrobę oraz pobudzają przepływ żółci.

Babka jajowata

Babka jajowata to indiańska roślina. W terapii stosuje się łuski nasion tej rośliny, które są kleistym błonnikiem pokarmowym. Ten typ błonnika powinno się zażywać 3-4 razy dziennie przez 8 tygodni, by zauważyć pierwsze efekty takie jak niższy poziom złego cholesterolu i zmniejszenie apetytu na niezdrowe przekąski. Organizm osób z chorą wątrobą ma problemy z przetwarzaniem niektórych pokarmów, a stężenie cholesterolu jest często u nich podwyższone. Wielokrotnie badano działanie babki jajowatej. Okazało się, że błonnik tej rośliny jest prawdopodobnie najlepszym środkiem obniżającym stężenie cholesterolu.

Ostropest plamisty

Działanie tego zioła jest różnorodne – chroni i reguluje wątrobę, przeciwdziała hipoglikemii, ma właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne i można je stosować w następujących przypadkach:

  • uszkodzenia wątroby,
  • marskość wątroby,
  • chroniczne zapalenie wątroby,
  • zastój żółci,
  • stłuszczenie wątroby.

Wyniki badań wykazały, że zastosowanie tego zioła pomaga we wszystkich powyższych schorzeniach. Zażywanie ostropestu plamistego zmniejsza degenerację wątroby.

Karczoch zwyczajny

Lata temu stosowano liście karczocha zwyczajnego jako środka oczyszczającego krew. Dziś liście karczocha stosuje się jako gorzki tonik. Badania kliniczne wykazały, że wpływa ochronnie i regenerująco na wątrobę, oraz że znacznie obniża stężenie cholesterolu we krwi. Ziele to stosuje się przy wielu schorzeniach, na przykład przy uszkodzeniach i niewydolności wątroby, a także w przypadku kamieni w pęcherzyku żółciowym.

Zobacz również: Objawy chorej i źle funkcjonującej wątroby

Komentarze

Komentarze