7 dekoracyjnych roślin oczyszczających powietrze
Dom wypełniony zielenią i kwiatami nie tylko pięknie wygląda – wiele roślin dostępnych w kwieciarniach i centrach ogrodniczych mogą wpłynąć na czystość powietrza w Twoim domu. Oto niezwykłe rośliny, które naturalnie filtrują powietrze.
1.Paprotka
Dobroczynne właściwości paprotki znane są od lat. Usuwa szkodliwe związki, takie jak ksyleny i formaldehyd, które osiadają się w pomieszczeniach. Pomaga także utrzymać właściwą wilgotność powietrza. Chociaż paprotka jest łatwa w pielęgnacji, bywa kapryśna – nie lubi być przesadzana i zbyt często dotykana. Zbyt wysoka temperatura może być dla rośliny szkodliwa.
2. Chryzantema wielokwiatkowa
Ta piękna roślina usuwa szereg szkodliwych związków: trichloroetylen, ksyleny, formaldehyd, benzen i amoniak. Chryzantema nie jest wymagająca w pielęgnacji i lubi jasne, nasłonecznione miejsca.
3. Dracena odwrócona
Niezwykła roślina, która doda egzotycznego klimatu każdemu pomieszczeniu. Występuje na wyspach Oceanu Indyjskiego – np. na Madagaskarze i Mauritiusie. Dracena usuwa trichloroetylen, ksyleny, formaldehyd, benzen, amoniak, toluen i tlenek węgla.
4. Gerbera Jamesona
Niepozorna roślina o dobroczynnych właściwościach. Choć jest trudna w pielęgnacji, jej ozdobne kwiaty nie tylko dekorują wnętrze, ale również dobrze wpływają na jakość powietrza. Roślina usuwa szkodliwe substancje – trichloroetylen, ksyleny, formaldehyd i benzen, a także nawilża powietrze.
5. Chamedora wytworna
Chamedora, nazywana również palmą koralową, występuje w kilku regionach Meksyku i Gwatemali. Charakteryzuje się jasnozielonymi, pierzastymi liśćmi o egzotycznym wyglądzie. W Polsce uprawiana jest jako roślina ozdobna. Chamedora nawilża powietrze i usuwa takie związki jak trichloroetylen, formaldehyd, benzen, ksyleny i tlenek węgla.
6. Sansewieria gwinejska
Sansewieria gwinejska to afrykańska roślina o niezwykłych właściwościach. Usuwa trichloroetylen, benzen, ksyleny i formaldehyd. Jej dekoracyjne pręgi na liściach kojarzą się z wężową skórą, dlatego znana jest także jako wężownica gwinejska. Pielęgnacja Sansewierii nie jest skomplikowana – roślina nie lubi zbyt intensywnego podlewania i powinna być umiejscowiona w nasłonecznionym miejscu.
7. Figowiec benjamina
Figowiec benjamina to piękna i egzotyczna roślina. Jest oficjalnym drzewem stolicy Tajlandii – Bangkoku. Usuwa ksyleny formaldehyd, benzen, amoniak i oktan. Roślina o drzewkowatym pokroju jest doskonałą ozdobą do większych pomieszczeń.