Używasz telefonu, ale boisz się TO robić? Co to jest telenofobia?

Telenofobia to prawdziwa zmora naszych czasów. Co więcej ten rodzaj lęku dotyka przede wszystkim osoby młode.

Z telefonów korzystamy niemal bez przerwy, a smartfon stał się nieodłącznym elementem życia wielu ludzi. Jednocześnie to właśnie w związku z używaniem telefonu, mamy do czynienia ze szczególnym lękiem. Co to jest telenofobia?

 

tezdjecia.pl

 

Telenofobia to lęk przed rozmawianiem przez telefon

 

Brzmi to zaskakująco, bo przecież telefon jest naszym nieodłącznym towarzyszem. Jak jednak informuje hiszpański magazyn „El Pais”, obawa przed rozmową przez telefon dotyka już około 80% osób w wieku od 14 do 24 lat!

 

Dlaczego boję się rozmawiać przez telefon?

 

Lęk przed rozmową dotyka przede wszystkim introwertyków i często łączy się z obawą „jak wypadnę?”. Wiele osób boi się, że powie coś „głupiego” czy nieodpowiedniego. Gdy fobia osiąga duże wymiary, niektórzy na stałe wyciszają telefon czy nawet go wyłączają. Szczególnym lękiem napawa odbieranie rozmów z nieznanych numerów, czy też konieczność zadzwonienia do nieznanej nam osoby w jakieś sprawie.

 

Dlaczego nie lubię dzwonić?

 

Ilość i różnorodność różnych komunikatorów czy aplikacji sprawia, że „odzwyczajamy się” od rozmawiania przez telefon. Szczególnie młodzi ludzie wolą pisać smsy, komunikować się przez Messenger czy WhatsApp. Z kolei jeśli chodzi o usługi, to można zamówić je – np. jedzenie czy taksówkę – przez różne aplikacje, dzięki czemu nie trzeba rozmawiać.

Elektroniczna forma komunikacji jest więc „bezpieczniejsza”. Niestety efektem ubocznym jest właśnie telenofobia.

 

Jak sobie poradzić z telenofobią?

 

Telenofobia, jak sobie z nią poradzić? Uświadommy sobie, że nasz lęk związany jest z obawą, że powiemy coś nie tak lub, że czegoś nie zrozumiemy. W przezwyciężeniu tej obawy pomoże świadomość, że po drugiej stronie jest człowiek taki jak my oraz, że to rozmowa, a nie egzamin. Zawsze możemy poprosić o powtórzenie, wyjaśnienie, czy poprawić się, jeśli się w czymś pomylimy.

Jeśli to my dzwonimy w jakiejś sprawie, przygotujmy się. Możemy sobie napisać na kartce kluczowe sprawy do omówienia czy przekazania, by nic nie pominąć.

W przełamaniu lęku przez rozmowami telefonicznymi może też pomóc częste dzwonienie do osób bliskich – rodziny przyjaciół.

 

Jednocześnie, gdy telenofobia nas – dosłownie – paraliżuje i nie możemy sami przełamać lęku, powinniśmy skorzystać z pomocy specjalisty.

 

Zobacz też:

Asha nie chce rozmawiać z mamą. Co takiego zrobiła Joanna Krupa?!

Komentarze

Komentarze