Dlaczego koronawirus powoduje utratę węchu?

Utrata węchu przy koronawirusie następuje w wyniku wpływu wirusa na pracę komórek wspomagających – wyjaśnił hinduski naukowiec Sandeep Robert Dutt. Wyniki jego badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym „Science Advances”.

Utrata węchu przy koronawirusie

Utrata węchu to jeden z głównych objawów infekcji koronawirusem. Należy jednak dodać, że utrata węchu w COVID-19 jest procesem krótkotrwałym i odwracalnym, który zwykle nie prowadzi do żadnych komplikacji.

„Zaburzenia węchu to jeden z najczęstszych objawów zakażenia koronawirusem. Jednak w przeciwieństwie do infekcji wirusowych, które wpływają na neurony węchowe, w przypadku COVID-19 objaw ten znika bez śladu w ciągu kilku tygodni” – stwierdził hinduski badacz.

Czytaj też: Od lat miała problemy z płodnością. Podczas kwarantanny poczęła z mężem TROJACZKI!

Specyficzne objawy koronawirusa

Wcześniej były główny lekarz sanitarny Rosji Giennadij Oniszczenko wymienił specyficzne objawy koronawirusa, które nie występują przy grypie. Te objawy obejmują trudności w oddychaniu, utratę węchu i zmysłu smaku. Ponadto pacjenci z COVID-19 rozwijają przede wszystkim problemy z płucami i uskarżają się na silny kaszel. Zauważył, że cięższy przebieg choroby występuje w starszych grupach wiekowych, a dzieci reagują na wirusa mniej aktywnie.

Statystyki dotyczące COVID-19

Na całym świecie jest już ponad 17 milionów osób zarażonych koronawirusem, z czego śmierć poniosło ponad 667 tysięcy osób, a kolejne 9,9 miliona wyzdrowiało. Większość zarażeń odnotowano w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Indiach, Rosji i RPA.

Źródło: „Science Advances”

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze

Komentarze