Dlaczego nasze dzieci tak szybko rosną? Jest na to naukowe wyjaśnienie!

„Dzieci tak szybko rosną” – znasz to? A może to tylko iluzja?

Kiedy matka mówi do swojego pierwszego dziecka: „Rany, ale ty urosłeś”, to według naukowców może to być wynikiem „iluzji dziecka”.

Co to dokładnie oznacza?

Zdawać by się mogło, że narodziny drugiego syna lub córki, często zgrywają się w czasie z nagłym skokiem wzrostu pierwszego dziecka. Psychologowie twierdzą, że dzieje się tak tylko dlatego, że nasz umysł „płata nam figle”. Kiedy na świat przychodzi nowe dziecko, to nasz pierworodny przestaje być najmłodszy. Przez to wydaje się rosnąć w ciągu jednej nocy.

Dlaczego?

„Wbrew temu, co mogą mówić ludzie, nie dzieje się tak tylko dlatego, że starsze dziecko wygląda na dużo większe od młodszego. W rzeczywistości dzieje się tak dlatego, że rodzice przez cały czas ulegają iluzji, że ich pierwsze dziecko jest mniejsze niż jest naprawdę. Kiedy pojawia się nowe dziecko, czar pryska i rodzice widzą swoje starsze dziecko takim, jakie jest naprawdę” – powiedział doktor Jordy Kauffman z Swinburne z University of Technology w Australii.

rosną

Badania

Zespół Kaufmana rozpoczął od zapytania 747 matek czy doświadczyły nagłego skoku wzrostu swojego pierwszego dziecka po urodzeniu drugiego. W 70% przypadków matki powiedziały, że doświadczyły tego zjawiska. Ich pierworodny nagle wydał się większy zaraz po narodzinach drugiego dziecka.

Czytaj też: Czy dzieci dają szczęście? ZASKAKUJĄCE wyniki badań!

Badacze poprosili matki, aby oceniły wzrost jednego ze swoich dzieci w wieku od 2 do 6 lat, poprzez zaznaczenie przewidywanego wzrostu markerem na białej ścianie. Następnie porównano oceny wzrostu, którego dokonały matki z faktycznym wzrostem dzieci.

Okazało się, że matki zaniżyły wzrost swojego najmłodszego dziecka średnio o około 7,5 centymetra. Dla porównania, przewidywany wzrost dziecka starszego był niemalże dokładnie taki, jak faktyczny wzrost tego dziecka.

„Kluczowym wnioskiem jest, że możemy traktować nasze najmłodsze dziecko, jak gdyby było młodsze niż jest w rzeczywistości. Innymi słowy, nasze badania mogą tłumaczyć dlaczego najmłodszy w rodzinie, nigdy nie wyrasta z tej metki. Dla rodziców najmłodszy w rodzinie zawsze będzie dzieckiem” – powiedział Kauffman.

Iluzja

Wyniki tych badań przypominają nam, jak bardzo iluzoryczna może być nasza percepcja świata.

„Nie możemy ufać trafności naszej percepcji. W tym przypadku mogliśmy zobaczyć ,jak nasze uczucie i wiedza o naszym dziecku wpływa na to, jak je postrzegamy. Ale trzeba również zauważyć, że ta błędna percepcja może w rzeczywistości ułatwiać nam odróżnianie naszego najmłodszego dziecka od reszty naszych dzieci” – dodał Kauffman.

Czytaj też: NIESAMOWITE odkrycia naukowców! Matczyna miłość WPŁYWA NA…

Źródło: The Guardian

Zdjęcia: Pixabay

Komentarze

Komentarze