Już za tydzień Święto Zmarłych. Jakie dekoracje grobów są w tym roku najbardziej popularne?
Już za tydzień w piątek będziemy obchodzili Święto Zmarłych. Jakie dekoracje grobów są w tym roku najbardziej popularne? Podpowiadamy!
Święto Zmarłych to czas wielkiej zadumy. Wspominamy w nim naszych bliskich, którzy zmarli i odwiedzamy ich groby. Częścią przygotowania do obchodów tego święta jest czyszczenie i dekorowanie grobów.
Jak udekorować grób bliskiej osoby?
Przede wszystkim – na początku należy go oczyścić z brudu i osadu, a dopiero później przejść do dekorowania. Zacznij od oczyszczenia grobu z suchych liści i gałązek oraz nieestetycznego osadu. Umyj pomnik przy użyciu ciepłej wody i środka myjącego a następnie go wypoleruj. Dopiero teraz można przejść do dekorowania.
Czego użyć do dekoracji?
Sposobów dekoracji jest naprawdę wiele a wszystko zależy od osobistych upodobań. Jedni stawiają na ogromne chryzantemy i imponującej wielkości znicze. Inni wybierają minimalizm – ustawiają delikatne znicze i drobne, świeże kwiaty. Są też tacy, którzy przynoszą na grób zdjęcia ukochanej osoby, różne pamiątki i porcelanowe figurki, np. aniołki.
To czy wybierzesz sztuczne czy prawdziwe kwiaty, zależy od twojego upodobania. Możesz wybrać kwiaty w doniczce, w formie eleganckiego stroika lub cięte, wstawione do wazonu. Ogromną zaletą sztucznych kwiatów jest na pewno to, że nie trzeba ich podlewać. Naturalne kwiaty wyglądają przepięknie, ale trzeba o nie dbać.
Sztuczne kwiaty
Wiązanki ze sztucznych kwiatów mogą do złudzenia przypominać te naturalne. Należy jednak pamiętać, że mogą one paść łupem złodziei. Poza tym, od czasu do czasu trzeba takie kwiaty myć albo czyścić, bo może na nich osiadać kurz i brud.
Na zdjęciu: znicz w otoczeniu sztucznych kwiatów
Na zdjęciu: sztuczna wiązanka
Naturalne kwiaty
To samo może oczywiście dotyczyć naturalnych kwiatów. Najczęściej na grobach stawiamy chryzantemy lub astry. Jak wybrać odpowiednią chryzantemę? To dosyć trudne pytanie, ponieważ wszystko zależy od tego, co nam się podoba. Należy pamiętać, że istnieje około 200 gatunków tych kwiatów – mają one różne, kolory, kształty i rozmiary.
Jeżeli zdecydujemy się na cięte chryzantemy, powinniśmy ustawić je w kamiennym wazonie i zabezpieczyć przed podmuchem wiatru. W tym celu do wazonu można włożyć kilka kamieni. Doniczkowe kwiaty powinny dobrze trzymać się płyty, ale przy silniejszym podmuchu również może dojść do upadku.
Na zdjęciu: różne rodzaje chryzantem
Róże, wrzosy czy storczyki
Rzadziej w Święto Zmarłych na grobach stawiamy róże, wrzosy czy storczyki, ale one także mogą wyglądać przepięknie. Niestety, nie są to kwiaty, które długo postoją. Są one bardzo delikatne i nie sprzyja im chłodna, listopadowa aura.
Na zdjęciu: urokliwe wrzosy
Na zdjęciu: astry
Na zdjęciu: storczyki
Znicz – jaki wybrać?
Znicz symbolizuje naszą pamięć o zmarłych oraz życie wieczne. Istnieje mnóstwo rodzajów zniczy. Te najzwyklejsze są najczęściej szklane, ceramiczne lub gliniane, podłużne, z metalową nakładką i wymiennymi wkładami z wosku, najczęściej w kolorze białym lub kremowym.
Możemy również kupić znicze dekoracyjne, np. w kształcie anioła, serca, krzyża lub latarni. Najczęściej są one wykonane z malowanego, bielonego lub złoconego gipsu. Nie należy jednak kupować zniczy otwartych, które bardzo szybko gasną od podmuchu wiatru.
Na zdjęciu: otwarty znicz
Na zdjęciu: różne rodzaje zniczy
Na zdjęciu: znicz z aniołkiem
Nowości wśród zniczy
Ostatnio bardzo modne stały się znicze wykonane ze szkła tęczowego, które zmienia kolor w zależności od tego, pod jakim kątem pada promień światła. Niezwykle piękne są również znicze witrażowe, które przypominają kościelny witraż. Są one wykonane z kawałków szkła, które mienią się od barw.
O czym jeszcze należy pamiętać?
Nie należy popadać w przesadę. Chodzi o pamięć o zmarłym, a nie o bogactwo na pomniku. Nie należy więc przesadzać z ilością zniczy i wiązanek. Trzy lub cztery wiązanki, które zajmują całą powierzchnię płyty nagrobnej, nie wyglądają dobrze. Tak samo jak umieszczenie na pojedynczym grobie kilkunastu zniczy.
Na zdjęciu: tak wygląda przesadnie ozdobiony grób
Na zdjęciu: tak wygląda harmonijna kompozycja na grobie
Na zdjęciu: skromnie ozdobiony grób
Na zdjęciu: przewalony i zbity znicz
Czego jeszcze nie należy robić?
Są rzeczy, których nie powinno się stawiać na grobie. Są to m.in. znicze z pozytywką, przyozdobione koralikami czy cekinami lub wstążkami w kolorach tęczy. Nie powinno się także stawiać na nim halloweenowych dyń. Zdecydowanie nie pasują one na cmentarzu.
Na zdjęciu: przykład, którego lepiej nie naśladować – halloweenowa dynia
Czytaj też: Żałoba – etapy żałoby i jak je przeżyć?
Źródło: Allegro, Regiodom.pl
Zdjęcia: Pixabay