Każdy z nas ZJADA nieświadomie PLASTIK! Oto, co robi on z twoim ciałem!

Badania wykazały, że przeciętna osoba może spożywać około 2000 małych kawałków plastiku tygodniowo, co stanowi około 21 gramów miesięcznie, czyli nieco ponad 250 gramów rocznie!

Badanie zlecone przez globalną organizację charytatywną WWF stwierdziło, że ludzie spożywają około pięciu gramów plastiku co tydzień. Jest to równoznaczne ze jedzeniem karty kredytowej. Alarmujące wyniki badań podkreślają stopień rozprzestrzeniania się zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi. Wskazują jednocześnie na pilną potrzebę rozwiązania tego problemu.

Badanie przeprowadzone przez University of Newcastle ujawniło, że przeciętna osoba może spożywać około 2000 małych kawałków plastiku co tydzień, czyli około 21 gramów miesięcznie. Daje to nieco ponad 250 gramów plastiku rocznie!

Czytaj też: AŻ TYLE błędów rocznie popełniają rodzice! Sprawdź, które dotyczą ciebie i twojego dziecka!

plastik
Unsplash

Doktor Avi Kumar z Pulmonology, Fortis Escorts Heart Institute, powiedział:

„Plastik jest wszędzie. W bardziej lub mniej subtelny sposób stał się nieodłączną częścią naszego życia. Jest łatwo dostępny, ponieważ jemy i pijemy z plastikowych pojemników, a nawet przechowujemy i pakujemy w nie nasze jedzenie. Tanie i wytrzymałe tworzywa składają się z wielu substancji chemicznych, które są potencjalnymi czynnikami rakotwórczymi. Dwie z nich to bisfenol-A (znany jako BPA) i ftalany”.

Kumar dodał, że stosowane w wielu przedmiotach, takich jak szampony, spraye do włosów, pojemniki na żywność i napoje, torby z polietylenu, podszewki toreb, szampony i inne przedmioty codziennego użytku, „mogą zaburzać układ hormonalny, metabolizm, funkcjonowanie nerek i mogą powodować rozległe uszkodzenia, cukrzycę i raka”.

plastik
Unsplash

„Mamy do czynienia z nadmiernym wykorzystaniem plastiku, który zatruł nie tylko nasze życie, ale także środowisko i życie morskie. Zaskakujące jest to, że duża ilość plastiku jest również obecna w żywności, którą spożywamy na co dzień, co przeważnie pozostaje niezauważone” – twierdzi Kumar.

Zagrożenie dla naszego zdrowia jest ogromne!

Cząsteczki te docierają do naszych komórek i mogą powodować choroby, takie jak osteoporoza, rak tarczycy, nadciśnienie, choroba Addisona, zespół Cushinga, niski poziom testosteronu i otyłość. Ftalany powodują szereg problemów, takich jak wady rozwojowe, zaburzenia rozwojowe i problemy z układem płucnym, powodujące astmę i alergie oraz bezpośrednią toksyczność” – dodaje naukowiec.

Czytaj też: Z cyklu: Dobre rady Lewandowskiej! „Drogie MAMUŚKI, nie bójcie się tego!”

plastik
Unsplash

Źródło: Indianexpress.com

Zdjęcia: Unsplash

Komentarze

Komentarze