Który kolor najbardziej pobudza naszą kreatywność? Odpowiedź was zaskoczy!

Czujecie się „wypłukani” z nowych, świeżych pomysłów? Macie wrażenie, że wszystko jest powtórką lub imitacją czegoś przeszłego? Potrzebujecie zastrzyku energii?

Proponujemy zatem, byście zapoznali się z wynikami badania przeprowadzonego na Uniwersytecie w Monachium.

Doktor Stephanie Lichtenberg, która pracuje jako asystentka profesora na Uniwersytecie Ludwig-Maximillians, poprosiła 69 kobiet i mężczyzn, by w ciągu dwóch minut zaproponowali jak najwięcej kreatywnych pomysłów na to, co można zrobić ze zwykłą puszką.

Każdemu z uczestników pokazała uprzednio dwa prostokąty – połowa grupy ujrzała prostokąt w kolorze białym, druga w zielonym. Wyniki badania wykazały, że grupa, która najpierw spędziła nieco czasu z prostokątem w kolorze zielonym, wymyśliła dużo więcej kreatywnych rozwiązań na użycie puszki.

Co więcej, uczestnicy badania wzięli udział także w innych testach, w których kolor zielony skonfrontowano z czerwonym, niebieskim i szarym. W obu przypadkach wyniki były takie same.

kreatywność
Pexels

Dlaczego kolor zielony pobudza naszą kreatywność?

Doktor Lichtenberg powiedziała portalowi MSNBC, że zielony kojarzy nam się rozwojem (zarówno fizycznym i psychologicznym), co w dalszej perspektywie działa jako motywacja do działania i wytężonej pracy. Doktor przestrzega jednak, żeby nie malować od razu całego mieszkania na zielono. Działanie koloru jest bowiem dosyć subtelne, zaś jego efektywności nie da się zmierzyć. Jednakże, jeśli bardzo chcecie sprawdzić na sobie prawdziwość powyższego badania, zwróćcie szczególną uwagę na zielony występujący w naturze. Kolor wykorzystany w badaniu był zbliżony do barw drzew
iglastych, w szczególności choinki.

Zielony pobudza naszą kreatywność. A jak działa reszta kolorów?

Na ten temat wypowiada się Linda Holt, projektantka wnętrz i ekspert w dziedzinie doboru kolorów. Żółty jest barwą poprawiającą nastrój, pobudzającą działanie i tworzącą przyjazną, bezstresową atmosferę. Linda sugeruje, by w tym kolorze utrzymać pokój do pracy, ponieważ działa również na koncentrację i skupienie.

Niebieski jest kolorem wygody i spokoju. Linda twierdzi, że ta barwa najlepiej sprawdzi się w przypadku sypialni – obniży szybkość pracy serca i pomoże zasnąć. Co ciekawe, niebieski również pobudza kreatywność i nieszablonowe myślenie.

Czerwony może mieć dwa przeciwległe działania. Z jednej strony jest energetycznym kolorem stymulującym działanie i świetnie sprawdza się w przypadku wyboru sukienki na wieczorne wyjście. Co więcej, czerwony może także podnieść atrakcyjność płci przeciwnej. Z drugiej strony, czerwony kojarzony jest z władzą, dominacją i niebezpieczeństwem, ponieważ czerwień jest kolorem przeznaczonym dla wystawiającego oceny nauczyciela, straży pożarnej czy ostrzegawczych znaków drogowych.

Czytaj też: Znamy oficjalny kolor 2020 roku! Księżna Kate już go pokochała!

kreatywność
Pexels

Różowy to kolor kojarzący się z dziewczęcą energią, beztroską i niewinnością. Barwa ta (jako, że jest łagodniejszą odmianą czerwonego), może także działać stymulująco. Biały, kolor władzy, czystości i przestrzenności, jest także barwą, która może wywoływać… nudności. Linda Holt przestrzega przed pracą w biurze pomalowanym wyłącznie na biało. Nasze oczy potrzebują odmiany od bieli, nawet jeśli ma to być jedynie nieco ciemniejszy kremowy.

Jak widać, kolory mają bardzo różny wpływ na nasze życie. Każdy z nich może jednak wnieść wiele dobrego. Proponujemy zatem stworzenie mieszanki spersonalizowanej. Może odrobina czerwonego dla stymulacji umysłu, szczypta żółtego dla poprawy humoru i co nieco zielonego na kreatywność?

Jak wyglądałby wasza mieszanka?

Czytaj też: TO prawdziwe zagrożenie internetu! Badania dowodzą, że…

Źródło: Psychology, Womanitely, Livescience

Zdjęcia: Pixabay

Komentarze

Komentarze