Naukowcy ostrzegają – pandemia zaostrza nerwicę natręctw u dzieci i nastolatków!
Według duńskich naukowców, podczas pandemii COVID-19, u osób cierpiących na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, znane jako nerwica natręctw, wzmocniły się dolegliwości związane z chorobą. Nasiliły się także stany lękowe i depresyjne u dzieci i nastolatków.
Czym jest nerwica natręctw?
Nerwica natręctw to zaburzenie psychiczne zaliczane do zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, które charakteryzuje się występowaniem u chorej osoby natrętnych, obsesyjnych myśli i przymusowych zachowań np. nieustanne mycie rąk. Osoba cierpiąca na tę dolegliwość nie może poradzić sobie z własnymi lękami. Treścią natrętnych myśli są najczęściej czynności związane z zachowaniem czystości, agresją i sytuacjami z życia codziennego, o których koniecznie trzeba pamiętać przed wyjściem z domu np. wyłączenie żelazka czy zamknięcie drzwi.
Wyniki badań
Duńscy naukowcy przeprowadzili badania wśród dzieci i młodzieży, które miały postawioną diagnozę nerwicy natręctw. Połowa z badanych oceniła, że podczas pandemii objawy choroby nasiliły się. Zauważono także znaczne nasilenie się stanów lękowych i depresyjnych. Wśród 43% badanych nasiliła się depresja. Podczas badania, dzieci i młodzież w kwestionariuszu opisywali swoje obawy przed zachorowaniem na COVID-19, a także, że mógłby na tym ucierpieć ktoś z ich bliskich. Dzieci, które zaczęły cierpieć na zaburzenia we wczesnym wieku, doznały największego pogorszenia objawów nerwicy natręctw.
COVID-19 a nerwica natręctw
Głowna autorka pracy, Judith Nissen skomentowała przebieg badań:
Ta choroba jest szczególnie interesująca do badania w kontekście pandemii COVID-19, ponieważ wyraża się na wiele różnych sposobów klinicznych, włączając w to lęk o zdrowie, strach przed bakteriami i brudem oraz nadmierne mycie rąk czy stosowanie środków do dezynfekcji. Dlatego ważne jest zbadanie, w jaki sposób tak istotny kryzys może wpłynąć na objawy, częstość występowania i postępy tej choroby.
Autorzy badań podkreślają, że dzieci z zaburzeniami takimi jak nerwica natręctw są dużo bardziej podatne na kryzysy, takie jak w przypadku pandemii COVID-19, ponieważ ich obawa o zdrowie i utratę bliskich się pogłębia. Autorzy sugerują, by bliscy dzieci cierpiących na tego typu zaburzenia zwrócili szczególną uwagę na swoich podopiecznych i skoncentrowali się na ich zdrowiu. Judith Nissen dodaje:
U dzieci, które i tak już odczuwają lęk przez stratą, codzienne opisywanie w mediach choroby i zgonów oraz rekomendacje odnośnie izolacji, a także koncentracja na zakażeniu, mogą nasilić tego rodzaju myśli. Prawdopodobnie, szczególnie dotyczy to najmłodszych dzieci, którym trudniej jest zrozumieć powagę infekcji, a które zarazem są zależne od rodziców i dziadków, a przez to najbardziej narażone na skutki ich utraty.
Zobacz także: Agresja u dzieci – skąd się bierze i jak ją leczyć?
Źródło: https://www.psychologia.net.pl/