Nowa, smutna konieczność! Jak radzić sobie z otyłym dzieckiem w domu

„Jak to się stało?” możesz od czasu do czasu zadawać sobie to pytanie. Jak moje piękne dziecko urosło i przybrało na wadze tak bardzo? Dlaczego nie może bawić się na zewnątrz jak inne dzieci, biegając i brudząc się ubrania. Czego byś nie oddała, żeby wyszło z domu i grało w piłkę nożną w deszczu. Ale Twoje dziecko jest nieśmiałe i chorobliwie otyłe.

No cóż, weź głęboki oddech, ponieważ za otyłym dzieckiem kryją się bardziej oczywiste problemy, które musimy wskazać, a nie rozkładać je na milion czynników, zamiast się nimi zając. Te podstawowe problemy muszą być rozpatrywane jako pierwsze, zanim faktycznie możesz wygenerować zmiany i pomóc dziecku.

Kto gotuje w tym domu?

To może wywołać złość, ale jest obiektywną prawdą. Jeśli Ty, Twoja mama, niania lub tata zajmujecie się  jedzeniem, wtedy wiesz, gdzie rozwiązać jeden z tych problemów rodzinnych, które powodują, że Twoje dziecko ma ogromną nadwagę, dlatego jest nieśmiałe i samotne. Kontroluj to, co je. Jeśli Twoje dziecko ma chorobę, mówimy o zupełnie czymś innym. Kłopoty z tarczycą mogą również  być przyczyną otyłości, dlatego przed przejściem dziecka na dietę trzeba przeprowadzić wiele testów z lekarzem.

„Diety nie działają”

Działają, ale nie wtedy, gdy ograniczasz kalorie i zawstydzasz swoje dziecko dając mu do jedzenia miniaturowe porcje. Ono tego nie zrozumie. Dzieci nie mają w pełni ukształtowanych mózgów, więc nie rozumieją konsekwencji swoich działań. Nie mają pojęcia o chorobach, cukrzycy i o tym, jak trudno będzie schudnąć w przyszłości, jeśli będą nadal przybierać na wadze. Działają przez naśladownictwo. Zacznij gotować zdrową żywność i kontroluj porcje, które rozdajesz swojej rodzinie. Cała rodzina musi przejść na dietę, to nie tylko ono. Zmieniajcie nawyki razem, jako rodzina. Dla dziecka będzie to również dodatkowe wsparcie.

Profesjonalna pomoc

Cała rodzina potrzebuje terapii. To nie jest tylko problem „dziecka”. Mogą istnieć dramatyczne przyczyny, takie jak maltretowanie, depresja, zastraszanie i różne choroby, które mogą spowodować, że ma dużą nadwagę. Warto potraktować sprawę poważnie.

Zachęcaj, nie zawstydzaj

Dzieci nie potrzebują osobistego trenera lub tyrana, potrzebują wspierającej jednostki rodzinnej, która pozwoli wytłumaczyć, jeśli poczują potrzebę wyjaśnienia, wykształcić się i poprowadzić w zdrowszym stylu życia. Gdy poczujesz się komfortowo, wiedząc, że to nie depresja, problemy z nadużywaniem lub zastraszanie, które mogły być przyczyną nadwagi, zacznij planować rodzinne treningi. Ale nie nazywaj ich tak! Wybierz się na pieszą wycieczkę, zabierz dzieci na przejażdżki rowerowe, pływanie, trampoliny. Zachęcaj dziecko do aktywności w zabawny sposób i nigdy nie zawstydzaj go, aby osiągnąć cel. Znajdź coś, w czym czuje się komfortowo, a on będzie zdrowym dzieckiem w ciągu kilku miesięcy!

DB

Źródło: inamummysworld.com

Foto: staywow.com

Komentarze

Komentarze