Odkryto przeciwciało chroniące przed zakażeniem koronawirusem

Naukowcy z Uniwersytetu Karolinska w Szwecji odkryli małe neutralizujące przeciwciało (nanociało), które może blokować wnikanie koronawirusa SARS-CoV-2 do ludzkich komórek.

Eksperci uważają, że można je stosować jako środek ochronny przed zakażeniem wirusem, zapobiegając ciężkiemu rozwojowi COVID-19. Artykuł z wynikami badań został opublikowany w czasopiśmie „Nature Communications”.

Badanie z udziałem alpak

W trakcie badań specjaliści wprowadzili do alpaki białko S koronawirusa. Po 60 dniach w próbkach krwi zwierząt zaobserwowano silną odpowiedź immunologiczną przeciwko białku S (białku wypustki). Następnie naukowcy wyizolowali i sklonowali przeciwciała neutralizujące, po czym określili ich strukturę, aby dalej ocenić skuteczność przeciwko SARS-CoV-2. Okazało się, że przeciwciało Ty1 skutecznie neutralizuje wirusa, przyłączając się do tej części białka wypustki, która wiąże się z receptorem ACE2.

Czytaj też: Naukowcy zorganizowali koncert, aby zbadać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Odkryli, że…

Nanociała mają kilka zalet w porównaniu z konwencjonalnymi przeciwciałami. Mają mniej niż jedną dziesiątą wielkości konwencjonalnych przeciwciał i są ogólnie łatwiejsze do wytwarzania na dużą skalę przy niższych kosztach. Naukowcy rozpoczynają obecnie badania przedkliniczne na zwierzętach, aby zbadać działanie neutralizujące i potencjał terapeutyczny Ty1 w modelu zwierzęcym.

Statystyki dotyczące COVID-19

Jak dotąd na całym świecie wirusem COVID-19 zaraziło się ponad 27 milionów ludzi, z czego śmierć poniosło 881 tysięcy osób. 18 milionów osób uznaje się za wyleczone. Pozostała część wciąż walczy z wirusem.

POLSKA:

Łączna liczba przypadków
71 126
Ozdrowienia
55 113
Zgony
2124

Źródło: „Nature Communications”

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze

Komentarze