Oto genialny sposób na poprawę … pamięci! KONIECZNIE ZOBACZ!

Badacze z Max Planck Institute badali mózgi myszy by dowiedzieć się  jak dieta wysokotłuszczowa wpływa na ich funkcjonowanie, otyłość i cukrzycę. Dr Alexander Jais, autor badań, tłumaczy, że wysokotłuszczowa dieta utrudnia przenikanie glukozy z krwi do mózgu już po trzech dniach. Mózg zaczyna wtedy głodować mimo, że myszy spożywają znaczną ilość kalorii. Odpowiedzialna jest za to proteina GLUT-1, transporter glukozy. Wolne kwasy tłuszczowe mają toksyczny wpływ na komórki bariery krew-mózg i redukują poziom transportera GLUT-1. Sprawiają tym samym, że mózg nie ma jak magazynować glukozy i niektóre jego obszary są na głodówce. Niedożywiona jest m.in. kora mózgowa odpowiedzialna za uczenie się i pamięć oraz podwzgórze regulujące metabolizm.

Kiedy dostarczamy organizmowi dużo nasyconych tłuszczy, mózg szuka cukru by zaspokoić swoje potrzeby energetyczne. –Nazywamy to zjawisko samolubnym mózgiem, ponieważ zaczyna się on domagać swojego paliwa co w efekcie sprawia, że my mamy wzmożony apetyt na słodkie produkty – tłumaczą autorzy. Pochłania on również zapasy mięśni. Komórki mięśniowe stają się odporne na insulinę – hormon który powinien regulować wchłanianie glukozy w tych organach. Ostatecznie tak może rozwinąć się cukrzyca.

Podsumowując wysokotłuszczowa dieta może w krótkim czasie zaburzyć nasze funkcjonowanie na wielu poziomach – utrudnić zapamiętywanie i przetwarzanie informacji, zaburzyć metabolizm i przyczynić się do wystąpienia cukrzycy.

Są jednak smaczne i przyjemne sposoby na wzmocnienie pamięci.

Oto kilka propozycji jak ją wzmacniać.

1. Jedz dużo warzyw. Prof. Martha Clare Morris przeprowadziła wywiady z tysiącami osób pytając je o najczęściej spożywane pokarmy. Następnie zaprosiła uczestników do testów mierzących zdolności poznawcze. Wyniki wskazują, że jedzenie dużych ilości warzyw spowalnia osłabianie pamięci. Warzywa powinni zajadać szczególnie seniorzy.

2. Wąchaj rozmaryn. Zapach rozmarynu wzmacnia zdolności zapamiętywania – wykazały badania dr Marka Mossa.

3. Pij gorącą czekoladę. Dwa kubki gorącej czekolady dziennie pomagają utrzymać mózg w zdrowiu, szczególnie po 70-tce – uważa dr Farzaneh Sorond. Bogata w prawdziwe kakao czekolada poprawia przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, usprawnia myślenie i pamięć.

4. Poprawiaj sobie humor. Wszystko, co szybko wprawi cię w dobry nastrój można uznać za sprzymierzeńca pamięci i podejmowania decyzji. – Młodzi ludzie są bardziej twórczy i poznawczo elastyczni, gdy są w dobrym nastroju. Z wiekiem funkcje poznawcze się osłabiają, ale wprowadzanie się w dobry nastrój nadal pomaga je wzmocnić – mówi prof. Ellen Peters.

5. Szukaj skojarzeń. One doskonale wzmacniają pamięć. Zdjęcie na biurku może przypominać, byś zadzwonił do rodziny i dał znać, że się spóźnisz. Papierek na podłodze – że należy wynieść śmieci.

6. Ćwicz po nauce. Pamięć długoterminowa jest wzmacniana ćwiczeniami fizycznymi wykonywanymi cztery godziny po nauce. Ćwiczenia bez przerwy nie dają takiego efektu. Skany mózgów wykazały, że wspomnienia utrwalone ćwiczeniami po kilkugodzinnej przerwie mają wyraźniejszą reprezentację w hipokampie – donosi Eelco V. van Dongen.

7. Rób 40-sekundowe powtórki. Świeże wspomnienia, nowe zapamiętane informacje szybko nam umykają chyba, że dotrwają do etapu konsolidacji – tłumaczy dr Chris Bird. W swoich badaniach wykazał on, że wystarczy powtarzać przez 40 sekund daną informację, by zapamiętać ją nawet na dwa tygodnie. Na przykład jeśli obejrzałeś jakiś film  i zależy ci, by zapamiętać jego tytuł, powtarzaj go przez 40 sekund. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że po czasie będziesz wciąż mógł go przywołać.

seb

Źródło: spring.org.uk

Komentarze

Komentarze