Samotność wśród rówieśników – jak sobie z nią poradzić?

Własne dzieci są dla nas „ósmym” cudem świata. Każdy rodzic żyje w przekonaniu, że kiedy tylko jego maleństwo wyjdzie z domu, świat padnie do jego stóp. Ale kiedy przychodzi 1 września i kilkadziesiąt aniołków spotyka się na neutralnym gruncie, staje się jasne, że nie wszystkie mogą być duszami towarzystwa i mogą czuć się samotnie…

Co zrobić, jeśli twój brzdąc czuje się samotnie wśród rówieśników? Radzimy, jak pomóc nieśmiałkowi w nawiązaniu przyjaźni.

1. Zacznij od podstaw

Jeszcze przed rozpoczęciem nauki w przedszkolu, naucz dziecko podstaw społecznego zachowania. Dopilnuj przede wszystkim, by umiało się dzielić i nie przejawiało agresji wobec innych dzieci. By mieć gwarancję, że maluch nie zniechęci do siebie rówieśników już na starcie, upewnij się, że miał okazję wcześniej ćwiczyć na placach zabaw albo zajęciach ruchowych.

2. Daj dziecku narzędzia

Przed wypuszczeniem swojego malca na głębokie wody, naucz go zachowań i zwrotów, dzięki którym będzie mógł łatwiej nawiązywać kontakt. Dzięki prostemu „Podoba mi się… Mogę ci pomóc… ?”, dziecko może włączyć się do niemal każdej zabawy. Jak sprawić, by utrwaliło przydatny schemat? Sama szukaj z nim kontaktu, mówiąc: „Widzę, że bawisz się pociągiem. Mogę się przyłączyć?” albo „Podoba mi się ten domek. Mogę ci pomóc?”. Proste, ale bardzo skuteczne.

3. Zachęć dziecko

Jeśli jesteś z nim na placu zabaw lub odprowadzasz go do przedszkola, możesz sama spróbować zainicjować znajomość. Dyskretnie włącz malca do zabawy, pytając innych dzieci, czy możecie się przyłączyć.

4. Zacznij od jednego przyjaciela

Potem pójdzie łatwiej. Spróbuj zacząć od zaproszenia jednego dziecka do domu. Wśród własnych zabawek i z rodzicami pod
bokiem, maluchowi łatwiej będzie wygrać sympatię kolegi. W razie potrzeby, ty będziesz mogła też dyskretnie modelować zabawę, a przynajmniej obserwować, co jest przyczyną problemów.

5. Szukaj przyjaciół, gdzie się da

Trudno jest nawiązać znajomości dziecku, które całe dnie spędza z rodzicami. Zabieraj je więc jak najczęściej w miejsca, gdzie są duże skupiska dzieci – do lunaparku, na plac zabaw i do sal zabaw.

 

>>>Julia Wróblewska przeżyła kolejny „epizod”. Popłakała się na instagramie (VIDEO)

 

6. Rozwijaj każdą znajomość

Nie szukaj idealnego przyjaciela. Nie odmawiaj spotkania nawet z kolegą, za którym twoje dziecko wcale nie przepada. Jest szansa, że poza przedszkolem czy szkołą zapałają do siebie sympatią, a nawet jeśli nie – każdy kontakt jest ćwiczeniem.

7. Zaprzyjaźnij się z innymi rodzicami

Daj dobry przykład. Zapoznaj się, porozmawiaj, zaproś na kawę. Wasze dzieci, skazane na siebie przez godzinę, będą musiały nawiązać znajomość.

8. Poproś o radę nauczyciela

Choć żaden rodzic nie chce w to uwierzyć, pod pewnymi względami on zna twoje dziecko lepiej, niż ty. Zanim zaczniesz działać na własną rękę, poproś o radę wychowawczynię albo przedszkolankę. Kto, jak nie one, wie najlepiej, jak rozkładają się klasowe relacje? Rozmowa z wychowawcą to nieocenione źródło informacji, które pomoże ci zdiagnozować problem.

9. Prosta rada – nie spóźniaj się

Czy wiesz, że najbardziej kluczowe interakcje towarzyskie zachodzą między uczniami na przerwach i przed rozpoczęciem
lekcji? Może twoje dziecko nie miało okazji się z nikim zaprzyjaźnić, bo zawsze wpadacie do szkoły wraz z dzwonkiem? Poświęć 15 minut, żeby odstawić dziecko do szkoły chwilę wcześniej niż zwykle, a może twoje problemy w magiczny sposób
znikną.

10. Dowiedz się, gdzie szukać pomocy

Pewne symptomy mogą wskazywać na to, że przyczyną kłopotów twojego dziecka jest coś więcej niż nieśmiałość. Możesz zacząć się niepokoić, jeśli dziecko nie nawiązuje kontaktu wzrokowego, nie odpowiada na inicjatywę innych dzieci, angażuje się w powtarzające się czynności, nadmiernie dba o porządek, np. musi mieć swoje zabawki w ustalonym porządku lub nawiązuje kontakt z innymi dziećmi wyłącznie przez agresję. Jeśli tak jest, porozmawiaj z pediatrą, a on na pewno pomoże ci znaleźć terapeutę.

Głowa do góry – nie ma sytuacji bez wyjścia!

Czytaj też: Odkryj siłę dziecięcej przyjaźni!

Źródło: Parents.com

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze

Komentarze