SZOKUJĄCA operacja w Wielkiej Brytanii! Podczas usuwania guza mózgu kobieta…

53-letnia skrzypaczka Dagmara Turner walczy z guzem mózgu. Kobieta została ostatnio poddana operacji. Nie był to jednak typowy zabieg, ponieważ muzyczka była podczas niego przytomna – na dodatek grała na skrzypcach!

Nietypowa operacja

W szpitalu King’s College w Londynie, miała ostatnio miejsce niezwykła operacja. Skrzypaczka Dagmara Turner miała wycinany guz mózgu. W czasie operacji kobieta pozostawała przytomna i grała na skrzypcach! Dlaczego? Lekarze chcieli mieć pewność, że podczas wykonywania zabiegu nie uszkodzą ośrodka odpowiedzialnego za kontrolę nad ruchami ręki.

„Przed operacją zmapowaliśmy jej mózg, aby zidentyfikować obszary aktywne podczas gry na instrumencie oraz te, które są odpowiedzialne za kontrolowanie języka i ruchu” – zdradził chirurg prowadzący zabieg – Keyoumars Ashkan.

Następnie lekarze obudzili kobietę w trakcie zabiegu, aby upewnić się, że nie uszkadzają żadnych kluczowych obszarów mózgu, które kontrolują delikatne ruchy dłoni Dagmary.

Czytaj też: DRAMATYCZNE informacje na temat Pawła Królikowskiego! Przeszedł leczenie ONKOLOGICZNE i…

guza
YouTube

To byłby dla niej szok

Kobieta przyznała, że gra na skrzypcach od 10. roku życia i jest to jej wielka pasja.

Myśl, że mogłabym to stracić, łamała mi serce, ale na szczęście, prof. Ashkan rozumiał moje obawy” – zdradza Turner.

Lekarze zrobili wszystko, co w ich mocy, żeby uratować kobietę i umożliwić jej dalsze granie. To dlatego podczas usuwania guza, który umiejscowił się w prawej części płata czołowego, niedaleko fragmentu mózgu odpowiedzialnego za pracę lewej dłoni pacjentki, kobieta pozostawała przytomna i grała na skrzypcach.

Neurochirurg, który przeprowadzał operację, profesor Keyoumars Ashkan zdradził, że podczas zabiegu lekarzom udało się usunąć 90 procent guza.

„Wiedzieliśmy, jak ważne są dla niej skrzypce. Dlatego bardzo istotne było, abyśmy zachowali funkcjonowanie w delikatnych obszarach jej mózgu, które pozwalają jej grać” – powiedział prof. Ashkan.

„Udało nam się usunąć ponad 90% guza. W tym wszystkie obszary podejrzane o agresywną aktywność, zachowując jednocześnie pełną funkcję w lewej dłoni” – dodał.

Na filmiku, który nagrano podczas operacji widać, jak w czasie zabiegu Turner gra na skrzypcach utwory Gustava Mahlera, George’a Gershwina czy Julia Iglesiasa.

Zobaczcie sami to niezwykłe nagranie!

Czytaj też: POWAŻNA operacja gwiazdy TVN! Co stało się z ulubieńcem widzów?

Źródło: BBC, Medicinehatnews

Zdjęcia: Unsplash, YouTube

Komentarze

Komentarze