Szokujące odkrycie! Negatywne myślenie może doprowadzić do…
Czy pesymistyczne myślenie może doprowadzić do demencji?
Statystyki dotyczące demencji
Demencja dotyka około 54 milionów ludzi na całym świecie. Nie ma na nią lekarstwa, ale badania wskazują, że około jednej trzeciej przypadków demencji można zapobiec, dlatego wielu badaczy zaczęło koncentrować się na identyfikacji czynników ryzyka. Pozwoliłoby to na bardziej spersonalizowane interwencje, które mogłyby zmniejszyć ryzyko, opóźnić, a nawet zapobiec wystąpieniu demencji.
Czynniki rozwoju demencji
Obecne badania pokazują, że genetyka, wysokie ciśnienie krwi i palenie są kluczowymi czynnikami ryzyka rozwoju demencji. Ale wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że istnieje również związek między złym stanem zdrowia psychicznego a wyższym ryzykiem demencji.
Badania wykazały, że depresja, lęk i zespół stresu pourazowego są związane ze zwiększonym ryzykiem rozwoju demencji w starszym wieku. Ostatnie badanie opiera się na tych badaniach, analizując, czy styl myślenia wspólny dla tych chorób psychicznych, jest powiązany ze wskaźnikami choroby Alzheimera – najczęstszego rodzaju demencji.
Czytaj też: PROSTA rzecz wydłuża życie AŻ O 22%! Chodzi o…
Demencja a stan psychiczny człowieka
Osoby cierpiące na choroby psychiczne często stosują styl myślenia zwany „powtarzalnym negatywnym myśleniem”. Wiąże się on z tendencją do negatywnych myśli dotyczących przyszłości (zmartwienie) lub przeszłości (rozmyślanie), przy czym myśli te mogą wydawać się niekontrolowane.
Badanie wykazało, że ludzie, którzy wykazywali wyższe powtarzalne wzorce negatywnego myślenia, doświadczyli większego pogorszenia funkcji poznawczych w ciągu czterech lat. Mieli także specyficzne spadki pamięci (co jest wczesnym objawem choroby Alzheimera) oraz mieli więcej złogów amyloidu i białka tau w mózgu.
Źródło: Theconversation.com
Zdjęcie: Pixabay