Taka ILOŚĆ kawy GROZI PORONIENIEM. Nawet jeśli pił ją mężczyzna

Okazuje się, że kofeina ma ogromny wpływ na ryzyko poronienia. Znacznie je podnosi. Co więcej, jak dowiedli naukowcy z National Institute of Child Health and Human Development, substancja ta oddziałuje zarówno na żeńską, jak i męską płodność.

Jeśli rodzic pije więcej niż 3 porcje napoju zawierającego kofeinę, to niebezpieczeństwo utraty ciąży rośnie dwukrotnie. Kluczowe jest tu słowo rodzic. Problem dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Badanie
Jak badacze doszli do takiego wniosku? Analizowali zwyczaje żywieniowe 344 par, w których kobieta była brzemienna. Zbadali ich krew, mocz, ślinę, a w przypadku panów również nasienie.

Okazało się, że 28 ciąż zakończyło się przedwcześnie. Najczęściej zdarzało się to u kobiet po 35. roku życia, co potwierdza związek między ryzykiem poronienia a wiekiem matki.

Kofeina
Naukowcy stwierdzili też, że utrata ciąży dotyczyła też par, w których jedna z osób piła więcej niż 3 kawy lub napoje energetyczne dziennie. Poronienie miało miejsce też wówczas, gdy kobieta ich nie piła, ale spożywał je w takich ilościach jej partner.

Badacze wywnioskowali, że kofeina obniża płodność kobiet (negatywnie wpływa na jej zdrowie) i mężczyzn (obniża jakość nasienia).

Co ważne, aby zmniejszyć ryzyko poronienia o 50%, należy przyjmować kwas foliowy i stosować dietę bogatą w witaminy.

Źródło: nih.gov
Źródło zdjęcia: pixabay.com

Komentarze

Komentarze