Twoje dziecko obgryza paznokcie? UWAGA psycholodzy alarmują o TRAGICZNYCH SKUTKACH tego nawyku!

Dzieci zaczynają obgryzać paznokcie w wieku 2-5lat. Głównie przyczyną jest brak radzenia sobie z emocjami, naśladowanie rodziców lub chęć zwrócenia na siebie uwagi.

Źródłem stresu dla malca może okazać się m.in. pójście do przedszkola, zmiana środowiska otoczenia, atmosfera w domu czy rówieśnicy. Wtedy dziecko zaczyna obgryzać paznokcie.

 

ZOBACZ TEŻ:To NAJZDROWSZY OWOC ŚWIATA ! Chroni przed NOWOTWORAMI

 

Tych rzeczy jako rodzić wystrzegaj się:

Nie czekaj aż obgryzanie minie z czasem. Specjaliści uczulają, aby nie bić po rękach, nie krzyczeć, nie smarować gorzkimi żelami. W ten sposób dokładamy tylko kolejne napięcie.

Wyciągaj rączkę z buzi. Kiedy dwulatek zaczyna wkładać rączkę do buzi, należy delikatnie ją wyjąć i umiejętnie zająć dziecko czymś innym. Można dać wtedy miękką piłeczkę, aby dłonie były zajęte i pracowały.

Uwaga! Długotrwałe obgryzanie paznokci może doprowadzić do poważnych infekcji: zakażeń skóry, brodawek, trwałej deformacji paznokci i palców, a także problemów ze zgryzem oraz zębami.

Do zagrożeń psychicznych niekontrolowane obgryzanie paznokci u dziecka doprowadzić może do niskiej samooceny, problemów w relacjach międzyludzkich i wstydem przed rówieśnikami –tłumaczy Grzegorz Polański, psycholog z rzeszowskiego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego. Warto obserwować pociechę, aby czynność ta nie przerodziła się w trwały nawyk.

 

Żródło: nowiny24.pl

Żródło zdjęcia: pixabay

Komentarze

Komentarze