Żel aloesowy – korzyści, zastosowanie, sposób wykonania
Żel aloesowy to doskonały i w pełni naturalny preparat do pielęgnacji skóry, na przykład oparzeń słonecznych, wysypek i trądziku…
Żel Aloe Vera jest również znany z promowania zdrowego wzrostu włosów. Po samodzielnym jego wykonaniu, możesz przechowywać żel nawet przez miesiąc, ale wcześniej należy do niego dodać naturalne środki konserwujące.
Żel aloesowy bardzo łatwo możesz przygotować w swoim domu. Wszystko czego potrzebujesz to kilka zdrowych liści rośliny Aloe Vera, czyli aloesu.
Czas przygotowania – 30 minut
Składniki:
- 2 liście aloesu
- 500 mg witaminy C (opcjonalnie)
- 400 IU witaminy E (opcjonalnie)
Instrukcja wykonania:
- Jeśli masz dostęp do rośliny Aloe Vera, weź ostry nóż i odetnij liść z zewnątrz rośliny, blisko jej podstawy. Są one zwykle bardziej dojrzałe i zawierają dużo żelu. Jeśli roślina jest za młoda, upewnij się, że nie odcinasz zbyt wielu liści na raz. Zazwyczaj z 1 dojrzałego liścia aloesu, można uzyskać 1/2 szklanki żelu.
- Umyj liście pod zimną bieżącą wodą, aby usunąć wszelkie zabrudzenia ze skórki.
- Ułóż liście w pozycji pionowej w misce, aby umożliwić spłynięcie białej lub żółtej żywicy.
- Używając obieraczki do warzyw, zdejmij skórę z liści aloesu (z jednej strony). Pod spodem zobaczysz lepki żel.
- Użyj łyżki, aby ostrożnie zebrać żel.
- Następnie zbierz żel do czystego, szklanego pojemnika i upewnij się, że nie ma w nim żadnych kawałków skórki. Jeśli zebrałeś dużo żelu i chcesz go zachować, możesz wymieszać go z naturalnymi środkami konserwującymi.
- Zmiksuj żel Aloe Vera i witaminę C lub kapsułki witaminy E. Na każdą 1/4 szklanki żelu Aloe Vera, możesz dodać 500 mg witaminy C lub 400 IU witaminy E.
Żel należy umieścić w czystym, szczelnym, szklanym słoiku. Będziesz mogła przechowywać go w lodówce przez 1-2 miesiące. Możesz również użyć świeżego żelu Aloe Vera do przygotowania odżywczego soku z aloesu lub dodać go do koktajli.
Czytaj też: 8 skutecznych sposobów na świeży oddech!
Największe korzyści żelu aloesowego
Aloes jest popularną rośliną leczniczą stosowaną w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym i spożywczym. Jego liście są pełne żelopodobnej substancji, która zawiera wiele korzystnych związków.
- Aloes zawiera różne silne przeciwutleniacze. Niektóre z tych związków mogą pomóc hamować wzrost szkodliwych bakterii.
- Aloes jest najczęściej stosowany jako lek miejscowy, wcierany w skórę, a nie spożywany. Od dawna znany jest jako skuteczny sposób leczenia ran, szczególnie oparzeń, w tym oparzeń słonecznych.
- Stosowany jako płyn do płukania jamy ustnej, czysty sok z aloesu, jest tak samo skuteczny w zmniejszaniu odkładania się płytki nazębnej, jak inne środki do płukania jamy ustnej (np. chlorheksydyna).
- Wykazano, że stosowanie Aloe Vera, w postaci plastra lub żelu, pomaga leczyć bolesne owrzodzenia jamy ustnej.
- Istnieją pewne dowody, że stosowany miejscowo żel Aloe Vera, może spowolnić starzenie się skóry.
- Badania sugerują, że aloes może pomóc w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi.
Czytaj też: Jak prawidłowo umyć włosy? Podpowiadamy!
Źródło: Naturalblaze, Medicalnewstoday
Zdjęcia: Unsplash