Zmniejszają RYZYKO groźnych NOWOTWORÓW. Tak mówią najnowsze badania

Na łamach JAMA Oncology zostały opublikowane badania naukowców, które mogą sprawić, że więcej kobiet zacznie stosować antykoncepcję hormonalną jako metodę zapobiegania ciąży. Dlaczego? Badacze donoszą, że może ona zmniejszać niebezpieczeństwo rozwoju niektórych rodzajów nowotworów.

Rak jajnika i endometrium
Naukowcy odkryli, że pigułki antykoncepcyjne obniżają ryzyko raka jajników i endometrium u kobiet. Ma to związek z czasem ich przyjmowania. Panie, które je stosowały przez 10 lat albo dłużej, są mniej narażone na rozwój tych schorzeń niż te, które wybrały tę metodę tylko na rok.

W przypadku pań z pierwszej grupy ryzyko rozwoju raka jajnika było o 40% niższe, a niebezpieczeństwo powstania nowotworu endometrium o 35% mniejsze.

Co ciekawe i ważne, długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej zmniejsza ryzyko wystąpienia raka jajników u kobiet bez względu na stan ich zdrowia. Nie ma znaczenia również fakt, że wśród członków ich rodzin były przypadki zachorowania na to schorzenie.

Rak piersi
Badacze ponownie poruszyli problem wpływu tabletek hormonalnych na rozwój raka piersi. Wcześniej mówiło się, że kobiety, które je stosują, mają większe o 20-30% ryzyko zachorowania na ten nowotwór, niż te, które tego nie robią. To badanie pokazało, że antykoncepcja hormonalna nie ma znacznego wpływu na zachorowanie na raka piersi. Jednak naukowcy podkreślają, że większość badanych kobiet była w starszym wieku, więc zapewne przestała stosować antykoncepcję hormonalną wiele lat wstecz.

Powyższe wyniki badań nie oznaczają jednak, że tabletki antykoncepcyjne można traktować jako leki przeciwnowotworowe. To sposób zapobiegania ciąży i na uregulowanie cyklu menstruacyjnego.

Warto jednak podjąć z lekarzem-ginekologiem ten temat przy okazji najbliższej wizyty kontrolnej.

Źródło: time.com
Źródło zdjęcia: pixabay.com

Komentarze

Komentarze