10 największych błędów alergików. Sprawdź, które popełniasz!
Jesteś alergiczką? Sprawdź, czy nie pogarszasz stanu swojego zdrowia! Być może nie wiesz, że…
Objawy alergii
Zatkany nos, łzawiące oczy, kichanie – raczej nikt nie przepada za typowymi objawami alergii, która zwłaszcza wiosną, potrafi bardzo uprzykrzyć nam życie. Jednakże, czy aby przypadkiem, sami nie pogarszamy stanu swego zdrowia?
Przed wami 10 największych błędów popełnianych przez alergików i sposoby na ich zapobieganie. Przeczytajcie, a od razu poczujecie się lepiej!
1. Zostawianie otwartego okna
Mimo iż wiele osób lubi mieć otwarte okna, to niestety nie jest to mądre rozwiązanie. Dlaczego? W sezonie pylenia, wasze okna powinny pozostać zamknięte, a klimatyzacja włączona, żeby obniżyć poziom wdychanych pyłków. Upewnijcie się, czy jest przełączona na opcję „stałego krążenia obiegu powietrza”, a jeśli na zewnątrz nie jest zbyt gorąco, ustawcie ją na cyrkulację filtrem.
„Włącznie klimatyzacji w samochodzie, pomaga w obniżeniu poziomu wdychanych pyłków kwiatowych aż o 30%” – twierdzi Myngoc Nguyen, kierownik do spraw alergii w Centrum Medycznym Kaiser Permanente w Północnej Kalifornii.
2. Zapominanie o przyjęciu leków
Pylenie kwiatów jest szczególnie nasilone w momencie zmiany pór roku. Nie oczekujcie więc na ten okres, tylko zapieczcie się przed nim. Ta sama zasada ma miejsce w przypadku, gdy macie w planach wizytę u znajomej, która ma kota, a wy alergię na jego sierść.
„Lekarstwa na alergię działają lepiej w przypadku, gdy są brane zanim wystąpią alergiczne symptomy” – twierdzi David Rosenstreich, dyrektor Wydziału Alergii i Immunologii w Centrum Medycznym Montefiore w Nowym Jorku.
3. Ignorowanie okresów pylenia
„Alergicy powinni pilnować okresów pylenia, a już szczególnie tych, które dotykają ich najbardziej” – mówi Rosenstreich.
Bądźcie na bieżąco z polskim kalendarzem pyleń lub regularnie odwiedzajcie serwisy internetowe, które zostały stworzone specjalnie z myślą o alergikach.
4. Uprawianie sportu o złej porze dnia
Jeśli kochacie sport na świeżym powietrzu to powinniście unikać ćwiczenia porankiem lub wczesnym popołudniem.
„Sugeruję, żeby biegać po pracy – późnym popołudniem lub wieczorem” – podpowiada dr Nguyen.
Skąd takie sugestie? To proste. Trawa i drzewa rozpoczynają swoje pylenie właśnie o poranku, zaś w południe osiągają najwyższy poziom.
5. Niedocenianie puryfikatora powietrza
Pokojowe oczyszczacze powietrza są niezwykle efektywnym narzędziem, które pomaga w usunięciu pyłków, sierści zwierząt, kurzy oraz innych alergenów. Uwaga! W trakcie pracy puryfikatora, drzwi i okna w pokoju muszą być zamknięte!
6. Bałagan w pokoju
Pluszowe, wypchane misie są słodkie i przyjemne, ale trzymane w zbyt dużej ilości stanowią magnes na kurz, który jest popularnym alergenem. Jeśli twoje dziecko (lub ktokolwiek z twojej rodziny), ma alergię, misie powinny zostać zebrane w jednym miejscu lub oddane na cele charytatywne.
„Najlepiej przyzwyczaić najmłodszych do kilku, nie kilkunastu zabawek. Wtedy mogą być one częściej prane” – mówi dr Rosenstreich.
7. Ignorowanie symptomów alergii
Nawet po latach życia bez alergii na sierść czy pyłki, dorośli mogą się jej nabawić w późniejszym okresie.
„Jeśli każdej wiosny bierzesz antybiotyki na zapalenie zatok, być może masz alergię na pyłki” – ostrzega doktor Nguyen i zachęca do odwiedzenia alergologa.
Ciągłe przyjmowanie antybiotyków nie jest wskazane, gdyż może prowadzić do uzależnienia, a na pewno nie pomaga w walce z alergią.
Mimo iż trudno w to uwierzyć, tak naprawdę w każdej chwili można stać się uczulonym na sierść ulubionego zwierzaka i nawet nie zdawać sobie z tego sprawy, ponieważ symptomy są bardzo delikatne. Jeśli zaczynasz podejrzewać u siebie alergię, natychmiast udaj się do lekarza.
8. Używanie tej samej pościeli przez lata
Uwielbiasz swoją pościel? Niestety, istnieje szansa, że już czas się z nią pożegnać, zwłaszcza jeśli ma już swoje lata.
„Pióra są silnie alergenne i stają się takie zwłaszcza po latach użytkowania” – mówi Rosenstreich.
„Ludzie mówią mi, że ich poduszki mają po 40 lat i nigdy nie sprawiały im problemu. A to właśnie w tym jest problem!” – dodaje.
Najlepszych wyjściem dla alergików jest syntetyczna pościel. Co więcej, aby uniknąć nocnego kichania, warto zainwestować w poszewki antykurzowe.
9. Spanie ze swoim zwierzakiem
Na pewno uwielbiacie przytulić się nocą do swego psa lub kota, ale jeśli macie alergię, nie jest to mądre rozwiązanie. Zwierzęta roznoszą na swej sierści pyłki kwiatowe, kurz a nawet pleśń.
„Lepiej nie pozwalać zwierzęciu spędzać czasu w swojej pościeli. Twoje łóżko powinno być strefą wolną od wszelkich alergenów. Z tego samego powodu lepiej nie kłaść w sypialni żadnego dywanu, a jeżeli już chcemy jakiś położyć, to taki, który możesz regularnie prać” – radzi Rosenstreich.
10. Inwestowanie w „hipoalergicznego” zwierzaka
Mimo iż niektórym osobom trudno jest w to uwierzyć, prawda jest taka, że praktycznie nie istnieje zwierzak, który byłby „hipoalergiczny” (może wyłącznie wąż lub jaszczurka). Niektóre gatunki psów i kotów, rzeczywiście mają mniej sierści i z tego względu stanowią mniejsze zagrożenie dla alergików, ale i tak pozostają one w jakimś stopniu alergenne, ze względu na łuszczącą się skórę lub białko znajdujące się w ich ślinie i moczu.
Jak widać, błędy popełniane przez alergików należą do banalnych. Zachęcamy was zatem do większej uważności w codziennym życiu, ponieważ może wam ona wyjść jedynie na zdrowie!
Czytaj też: Oto 6 najlepszych RAS PSÓW dla dzieci! Którą byście wybrali?
Źródło: BBC, Womanitely
Zdjęcia: Pixabay