„CZAS DO ŁÓŻKA” – EKSPERCI RADZĄ JAK OSWOIĆ WIECZORNE USYPIANIE

Powszechnie wiadomo, że dorośli powinni przesypiać około ośmiu godzin każdej nocy. Ale jeśli chodzi o sen dzieci, te wytyczne nie są już tak oczywiste. Ile godzin snu potrzebują dzieci każdego dnia? Co robić, jeśli twoje dziecko nie jest szczęśliwym śpiochem?

Brytyjska Sleep Foundation zaktualizowała niedawno dane dotyczące zaleceń snu dla dzieci w wieku nastoletnim oraz drzemki dla niemowląt i małych dzieci, są one następujące:

Noworodek (0-3 miesiące) : 14-17 godzin snu dziennie
Niemowlę (4-11 miesięcy) : 12-15 godzin snu dziennie
Maluch (1-2 lata) : 11-14 godzin snu dziennie
Przedszkole (3-5 lat) : 10-13 godzin snu dziennie
Wiek szkolny (6-13 lat) : 9-11 godzin snu dziennie
Nastolatki (14-17 lat) : 8-10 godzin snu dziennie

Teraz, wiesz, ile snu potrzebują dzieci, ale wiedza to jedno, a praktyka…

Oto porady ekspertów dotyczące wysyłania dzieci do Krainy Snów w mgnieniu oka.
Sen powinien być „wartością rodzinną”, mówi Terry Cralle , RN, MS, pedagog zajmujący się snem i współautor książek o tej tematyce. Kiedy dzieci i ich rodzice są pozbawieni snu, ich nastrój , funkcje poznawcze, wydajność w szkole i pracy, fizyczne samopoczucie i bezpieczeństwo mogą być obniżone.

„Rodzice muszą uczyć dzieci o potrzebie snu i być wzorem do naśladowania” – mówi Cralle.

Sypialnie dla dzieci (i dorosłych) powinny być miejscami do spania, mówi Cralle. Pierwszy krok nie powinien dziwić, ale może być trudny do wyegzekwowania: Nie pozwól, aby urządzenia elektroniczne – telefony komórkowe, tablety, telewizory, laptopy – były w sypialniach dzieci w nocy. „Światło z ekranu bardzo skutecznie budzi nasze mózgi. Dotyczy to również dorosłych. Nawet jeśli dzieci używają swoich telefonów tylko do sprawdzania czasu, to jest trochę jak kofeina dla mózgu „- mówi Deborah Gilboa , lekarz pediatra i autorka książek o wychowaniu dzieci.

Następnie przyciemnij światła tuż przed snem i użyj zasłon okiennych, aby sypialnia stała się ciemna. „Jasne światła w sypialni i łazience są alarmujące i stymulujące, a także tłumią produkcję melatoniny” – mówi Cralle. Ciemne światła wyraźnie wskazują, że nadszedł czas na sen.

Spokojna i konsekwentna rutyna może sprawić, że pora spania pójdzie gładko i pozwoli dzieciom szybciej zasnąć. „Rutyna pomaga- mówi Gilboa, nasze ciała dobrze reagują na stałe nawyki. Jeśli chcesz, aby twoje dziecko miało utrwalony zwyczaj spania i zasypiania, musisz tego przestrzegać.

Nigdy nie używaj spania jako nagrody lub kary. Nie mów: „Byłeś dziś grzeczny, więc możesz się później położyć”. To daje dziecku sprzeczny komunikat. Sen to nie kara!
Daj dzieciom wolność wyboru, aby pora snu nie stała się polem bitwy, radzi Cralle. Dzieci mogą wybrać książki na czas usypiania, piżamę, którą chcą nosić. Kiedy dzieci odczuwają pewną kontrolę i poczucie odpowiedzialności za proces, mają mniejszą szansę na odmowę zasypiania.

Zapomnij o nocnych przekąskach (zwłaszcza tych słodkich). Także na kolacje unikaj podawania dań z cukrem oraz tych pikantnych. Oba rodzaje podnoszą temperaturę ciała i działają pobudzająco na organizm. W nocy pozwalaj na picie wyłącznie wody.
Już od najmłodszych lat rozmawiaj z dziećmi na temat znaczenia snu. Wyjaśnij, w jaki sposób sen – i jego brak – wpływa na umysł i ciało, a uzyskanie jego wystarczającej ilości może pomóc im w osiągnięciu lepszych wyników podczas testu lub w pływaniu.
„Porozmawiaj z dziećmi o tym, dlaczego powinny być zmotywowane, aby dobrze się wyspać” – mówi Gilboa. „Tu nie chodzi o zasady; chodzi o poznanie ich ciał i bycie odpornymi i zdrowymi – nie dlatego, że tak mówimy, ale dlatego, że to zbliży ich do swoich celów. ”

DB
Źródło: dailyparent.com

Komentarze

Komentarze