Czy COVID-19 będzie groźniejszy JESIENIĄ? Naukowcy apelują o…

Naukowcy porównali współczynnik przeżywalności koronawirusa w różnych porach roku i stwierdzili wysoki wskaźnik przeżywalności wirusa wiosną i jesienią. Badania zostały opublikowane w bibliotece naukowej BioRxiv.

Dłuższa przeżywalność wirusa

Okazało się, że wiosną i jesienią cząsteczki koronawirusa na różnych powierzchniach żyją średnio od 17 do 30 godzin, a latem od dwóch do pięciu godzin. W związku z tym eksperci zalecają utrzymanie wysokiego poziomu higieny osobistej i regularną dezynfekcję potencjalnie zainfekowanych powierzchni, aby zapobiec nowym wybuchom wirusa.

Reakcja koronawirusa na temperaturę

Wcześniej eksperci z Mount Auburn Hospital (USA) odnotowali, że w stosunkowo wysokich temperaturach (powyżej 10 stopni Celsjusza) wirus przeżywa krócej, a cząsteczki SARS-CoV-2 są dezaktywowane po wystawieniu na działanie silnego promieniowania ultrafioletowego.

Inne czynniki, takie jak na przykład wilgotność powietrza, praktycznie nie wpływają na rozprzestrzenianie się COVID-19. Ponadto, zgodnie z ujawnionymi danymi, najniższą częstotliwość rozprzestrzeniania się wirusa obserwowano w temperaturach do 10 stopni Celsjusza.

Co z wilgotnością powietrza?

Wilgotność względna przyczynia się do rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 poprzez cząsteczki aerozolu w powietrzu. Do takiego wniosku doszli naukowcy z Leibniz Institute for Tropospheric Research w Lipsku (Niemcy) i National Physics Laboratory w New Delhi (Indie). Wyniki ich badania zostały opisane artykule opublikowanym w czasopiśmie „Aerosol and Air Quality Research”.

Eksperci przeanalizowali 10 badań dotyczących wpływu warunków środowiskowych na infekcję wirusową. Wykazali, że wilgotność względna od 40 do 60 procent może zwiększyć rozprzestrzenianie się wirusów i ich wchłanianie przez błonę śluzową nosa.

Czytaj też: Oleh z „Big Brothera” ma KORONAWIRUSA! Co z jego dziewczyną – Madzią?

Przez długi czas duże krople, które dostają się do powietrza, gdy zarażeni ludzie kaszlą i kichają, nazywano główną drogą przenoszenia wirusów. Ciężkie krople opadają na ziemię bardzo szybko i mogą przemieszczać się tylko na krótkie odległości. Na tym założeniu opiera się zalecenie zachowania minimalnej odległości od innych ludzi, wynoszącej 1,5-2 metry. Jednak ostatnio odnotowano wybuchy COVID-19, które wydają się być związane z jednoczesną obecnością wielu osób w tym samym pomieszczeniu.

Wiadomo, że drobne kropelki o średnicy pięciu mikrometrów mogą pozostawać w powietrzu przez dziewięć minut. Przy wysokiej wilgotności więcej cząsteczek wody przywiera do cząstek, powodując ich szybszy wzrost i osiadanie. Wyniki nowych badań wykazały, że wilgotność powietrza wpływa również na zachowanie drobnoustrojów w kropelkach, ich przeżywalność i szybkość inaktywacji. Suche powietrze sprawia również, że błony śluzowe nosa są mniej nawilżone i bardziej przepuszczalne dla wirusów.

Statystyki dotyczące COVID-19

Choroba koronawirusowa (COVID-19) to choroba zakaźna wywoływana przez nowo odkrytego koronawirusa. Jak dotąd na całym świecie koronawirusem zaraziło się już ponad 25,3 miliona osób a liczba ta stale rośnie. Około 850 tysięcy ludzi zmarło z powodu COVID-19, a za wyleczone uznaje się 16,7 miliona osób.

W Polsce zapadalność na koronawirusa utrzymuje się obecnie na poziomie 500-800 osób dziennie.

Źródło: BioRxiv

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze

Komentarze